1. Impaktirana trojka kod dvanaestogodišnjaka

    Pitanje broj: #150460

    Poštovani,

    Moj sin ima nepunih 12 godina. Potrebno je da nosi protezu, ali na ortopanu smo otkrili da ima impaktiranu trojku. Neki stomatolozi kažu da je to za operaciju, a neki su protiv nje, jer je još mali, operacija je teška, i savetuju da može da nosi protezu pa kasnije da operiše zub. Molila bih i za Vaše mišljenje. U prilogu Vam šaljem ortopan snimak. Unapred se zahvaljujem. Pozdrav!

    Odgovoreno: 23. 01. 2017.
    • Poštovana,

      Na osnovu poslatog snimka, oba očnjaka su u nepovoljnom položaju. Desni očnjak je u mnogo nepovoljnijem položaju i stoga ima mogućnost ugrožavanja vitaliteta lateralnog sekutića (dvojke) u toku daljeg rasta i razvoja zuba i vilica. Razumem Vašu zabrinutost kao roditelja, ali mislim da biste trebali uzeti u obzir opciju operacije. Pored toga treba razmotriti situaciju intraoralno (u ustima). Naravno, predlažem Vam da konsultujete još nekog specijalistu ortopedije vilica da biste imali što više različitih mišljenja i kako biste sebi olakšali donošenje odluke.