Pozdrav i poštovanje,
    Stvarno se jako trudim da zube održavam na sve moguće načine (pranje, konac, redovne kontrole, čišćenje kamenca) i pored svega toga svaki put kad odem kod zubara a to je jednom u 6 meseci imam ozbiljne probleme sa zubima. Naime mene zubi uopšte ne bole ali se kvare ispod plombe i to jako duboko što često rezultira potrebom vađenja živca i lečenje kanala, molim Vas kažite mi da li može još nešto da se uradi po pitanju prevencije u ovakvom slučaju?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 29. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Morate da promenite sve amalgamske plombe koje imate u ustima zato što vrlo često ispod njih se može dijagnostikovati sekundarni karijes. Ova vrsta karijesa ima hroničan tok i često je bezbolan. Stare amalgamske plombe treba promeniti iz razloga postojanja mikropukotina između zubnog tkiva i materijala. Danas postoji široka paleta savremenih materijala tipa nanokompozita kao što su filtek, tetric evoceram, gradia koji omogućavaju izuzetno rubno zatvaranje i hemijsku vezu između zuba i materijala za ispune. Pojava sekundarnog karijesa kod ovakvih materijala je prosto nemoguća, a o estetici i da ne govorimo.
      Pozdrav.