Poštovani,
    imam problem koji traje već 3 meseca. Imam most sa leve gornje strane koji je postavljen na 5 koja je avitalna i ima metalnu nadogradnju i 7 koja je avitalna. 4 i 6 nemam. 7 je prepunjena a 1 kanal nije do kraja napunjen. Ta 7 je bila osetljiva mesec dana posle intervencije, ali se na kraju smirila i odlučeno je da nosim takav most. To je bilo u avgustu. Kasnije u oktobru pojavio se zadah sa te stene koji nije stalan. U međuvremenu, ta strana je počela da reaguje na toplo. Pre 3 meseca sam počela da osećam da ta strana blago otiče. Ali nije bilo jako vidljivo. Uz to je počelo i oko da me boli, i taj osećaj otoka se javlja i oko usta i sa te strane nosa. Po hladnom vremenu to se jako pogorša i jako me boli koža i peckanje se pojačava. Zubar je počeo da radi reviziju 7 i na snimku se ne vidi ništa sumnjivo na 5, nikakav proces ili granulom. Tada sam imala antibiot kuru i ti simptomi su prestali, pa su se ponovo javili. 5 po nekad boli na zagrizaj ali to prođe i to se javlja kad sam prehlađena. Sad imam upalu sinusa, pijem antibiot i dalje imam te simptome, naročito taj osećaj da mi je oko pogurano na više, blagi bol oka i mali otok oko ugla usana koji je vidljiv. Opet se javlja bol i osetljivost na zagrizaj. Nalazim se u inostranstvu i osećam se nesigurno i teško da mogu da odem kod nekog specijaliste. Da napomenem da osećam u unutrašnjosti, ispod oka otok koji gura oko na gore. Zubar kod koga idem kaže da to mogu biti suzne žlezde, sinusi, nerv trigeminus, ali ne zub, u šta ja na žalost sumnjam. Šta su moguće komplikacije i rešenja? Da li mi možete reći koliko traje ugradnja implanta, najkraće moguće vreme naravno?

    Odgovoreno: 16. 06. 2009.
    • Poštovana,
      pre svake dijagnoze trebalo bi uraditi digitalni ortopantomogram na kome se mogu videti sve eventualne promene na kostima, zubima ili gornjoviličnom sinusu. Trebalo bi nakon toga skinuti sumnjivi most i pristupiti lečenju zuba nosača. Što se tiče implantanata smatram da su oni krajnje rešenje ukoliko nemate alternativu u smislu izrade mostne konstrukcije.