1. Vađenje živca

    Pitanje broj: #63716

    Imam 29 godina i pre godinu dana pukla mi je donja šestica, nisam išla kod stomatologa do pre nedelju dana kad me je užasno zaboleo taj zub. Doktor je stavio samo lek protiv bolova pošto je bila subota. U ponedeljak sam otišla kod doktora i on je rekao da mora da umrtvi živac i stavio mi je lek za to, držala sam ga 2 dana i ponovo došla i tada mi je stavio drugi lek i rekao mi da ga držim oko 7 dana. Međutim ja sam odmah narednog dana došla kod njega jer me je zub boleo dok žvaćem, još plus nisam ni žvakala na toj strani. Doktor mi je nešto radio sa nekim iglicama, kao da je pročišćavao kanal unutar korena. Rekao mi je da je živac delimično umrtvljen i stavio opet neki lek i rekao da bi trebalo da prestane bol odmah nakon sat dva. Danas je tek drugi dan, a mene još uvek bolucka kad jedem, kao da tinja i kad miruje. Mene zanima da li tako treba da bude? Za par dana idem da mi vadi živac i da stavi plombu. Takođe je rekao da su mi svi ostali zubi zdravi?  Zabrinuta sam samo zbog toga što još uvek osećam to boluckanje, a kad zagrizem tek tada boli, ne puno da ne mogu da izdržim, ali ne znam da li je to normalno?

    Odgovoreno: 09. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Što se tiče donje šestice, sama procedura "vađenja živca" može izazvati tegobe kakve ste opisali u vašem pitanju, i te tegobe bi trebale da iščeznu do 24 sata, od zadnje posete stomatologu, ukoliko je procedura ispoštovana. Ukoliko dođe do ispadanja "kreča" iz zuba, obavezno se javite vašem stomatologu, kako bi mogao da reaguje na vreme i spreči nastajanje nepotrbnih problema.
      što se tiče stanja zdravlja ostalih zuba, sam stomatolog procenjuje da li je potrebno uraditi dodatne dijagnostičke procedure osim običnog stomatološkog pregleda, što je naravno individualno za svaki slučaj.