Postovani, vec nekoliko godina imam mesecno, nekoliko puta veoma jake bolove u gornjoj vilici, odn. U vilicnim zglobovima. Imala sam nekoliko karijesa, koji su delimicno i bili uzrok toga, a nakon saniranja tih karijesa, i dalje mi se javljaju cesto, jaki bolovi u vilicnim zglobovima, koji jako bole na pipanje, odn, pritisak, lice mi ponekada otice, ti bolovi su u vidu jakih, a tupih ziganja, sa obe gornje strane, sevajuci bolovi, sa pulsirajucim ritmom, koji se zatim sire u glavu i pretvaraju u nesnosnu i stravicnu glavobolju. Bila sam i na magnetnoj rezonanci glave i nema nista. Bila sam kod nekoliko stomatologa, koji su mi rekli da mi je vilicni zglob i zagrizaj od rodjenja nepravilno postavljen, kao i da nepravilno otvaram usta, najpre mi se otvori leva strana, pa zatim desna, sto i sama primecujem. Rekli su mi i da je to najverovatnije funkcionalni poremecaj, odn. Zglob je nepravilno postavljen, i da imam upalu tog zgloba, zbog tofa, te da su moje glavobolje zbog toga, a ja se bavim i operskim pevanjem, gde moram dosta da otvaram usta, pa mi je problem jos i vise naglasen. Pijem lekove protiv bolova, koji su u poslednje vreme stvarno nesnosni, ali to nije resenje. Znam da moram da slikam vilicu kako bi se na rentgenu videlo sta je, ali vas molim za savet i pomoc, sta da radim i u cemu bi mogao da bude moj problem. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 09. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Postavljanje dijagnoze kod ovako kompleksnih slučajeva je praktično nemoguće bez dodatnih kliničkih ispitivanja. Određene profesije, koje u svom opisu posla imaju prekomerno opterećivanje mastikatornog aparata, mogu dovesti do takvih tegoba koje osećate. Međutim, pomenuli ste da ste posećivali stomatologe u prošlosti, i da su vam govorili da imate nepravilan zagrižaj? To tagođe može biti jedan od uzročnika bolova u temporo-madibularnom zglobu, kao i veliki broj drugih uzročnika. . . Preporučio bih vam da se javite na kliniku za maksilofacijalnu hirurgiju, radi daljih istraživanja, a u međuvremenu, objasniću vam kako da izvodite jednu prostu vežbu koja može pomoći bržem oporavku. Vrh jezika stavite na zadnji deo nepca, praktično do dodirivanja mekog dela nepca, a zatim nepomerajući jezik iz te pozicije, vršite pokrete otvaranja i zatvaranja usta, u vremenskom intervalu od 3-5 minuta, dva do tri puta u toku dana. Na ovaj način, zglob postavljate u fiziološki položaj, i pomažete početak njegovre regeneracije.