Poštovani, prošle godine sam izvadio gornji desni umnjak (8-ica) i tada mi je na ortopan snimku zapažena cista. Moj stomatolog je izneo sumnju da zub pored (7-ica koji je plombiran nekoliko godina unazad) korenom ulazi u sinus i da je stvorena cista, ali mi je savetovao da se javim kod orl. Na pregledu kod njega dijagnostikovao je da je to sinusna cista, a mhf da je to mukokela (kod obojice sam imao ortopan i rtg snimak) i da za sada ne treba dirati. Tada, po vađenju umnjaka prestao sam da osećam tegobe koje sam imao. Ali, sada osećam ih opet i to: blagi bol i otok desnog obraza, odnosno osećaj zategnutosti, povremeno bol u viličnoj kosti i ne osećam bol u tom zubu. Odmah sam se javio mom stomatologu koji mi je rekao da imam karijes na donjem desnom umnjaku, ali da on ne veruje da taj zub bi mogao da pravi tegobe (jer pomenuta cista je sa gornje strane) . Vrlo sam zbunjen jer su tri dr iznela različita mišljenja. Zanima me da li ja mogu da osećam te tegobe zbog donjeg desnog umnjaka koji je duže vreme pod kariijesom (vidno) iako me konkretno taj zub ne boli i koju dijagnostiku preporučujete da to razjasnim? Hvala

    Odgovoreno: 03. 12. 2011.
    • Poštovani,
      Tegobe koje navodite su vezane za sinus i nemaju veze sa simptomima od strane karijesa donjeg zuba. Potrebno je naciniti opt snimak i rtg snimak paranazalnih supljina da se ustanovi da li je doslo do uvecanja mukokele te da se razmotri eventualno op. Lecenje sinusa od strane mf hirurga.