Postovani, zelela bih da amalgamske plombe na sesticama i sedmicama zamenim kompozitnim. Moj stomatolog je protiv toga jer su mi postojece plombe potpuno zdrave, a takodje je i misljenja da bele plombe nisu preporucljive za bocne zube jer su slabijeg kvaliteta od amalgamskih. Sta biste mi vi savetovali? Da li delite njegovo misljenje? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 04. 03. 2011.
    • Poštovana,
      U necemu se slazem sa kolegom a u necemu ne. Ukoliko su amalgamske plombe korektno postavljene nema razloga da se menjaju. Međutim, ako ste vi nezadovoljni njima, u smislu estetike ili iz nekog drugog razloga, one se mogu vrlo efikasno zameniti kompozitnim plombama. To sto pominje da su kompozitne plombe slabijeg kvaliteta odnosi se na to da je pritisak na bocnim zubima mnogo veci nego u prednjoj regiji, te s toga savetujem da se primeni tzv. Helio molar tj plombe koje su bas "komponovane" za bočnu regiju gde je povećan pritisak žvakanja. Srdacno. . .