Postovani, na donjoj vilici sa desne strane nemam nijedan kutnjak. Danas sam izvadila sedmicu, osmica se oslanjala na sedmicu, i stomatolog mi je rekao da je bolje da izvadim sedmicu, da bi izasla osmica, ali da nije siguran da li ce da izadje. A sedmica je bila pokvarena. Da li je ispravno uradjeno? Da li ce da izadje osmica? I da li ce mi obraz upadnuti posto nemam nijedan kutnjak na toj strani? Kako bih mogla to da sprecim? Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 03. 04. 2015.
    • Poštovana,
      Kao prvo kutnjaci su i "sedmice" i "osmice". Pretpostavljam po opisu da vam nedostaju "sestice". To sto vam je stomatolog rekao o izbijanju "osmice" ako izvadite "sedmicu" je diskutabilno i zavisi od slucaja do slucaja a i ako izbije pitanje u kom polozaju ce se namestiti u vilici. Postupak pravilnog namestanja neizniklog zuba zahteva ortodontsko hirurski tretman. Sto se tice upadanja obraza potrebno je da protetski sanirate nedostajuce zube.