Postovani. . . Popravljala sam 6-cu pre par godina, u medjuvremenu plomba se ostetila i ja odem kod privatnika da je zamenim. Problem je u tome sto ja i dalje osetim da me boli, ne stalno ponekad, i to uglavnom kad jedem nesto tvrdo, slatko, imam osecaj ko da me ziga. Otisla sam da snimim, na snimku nema nista, a zubarka je rekla da je zub tako odreagovao na plombu i da je jedino resenje da vadi zivac. A plomba se nalazi na 6-ci ali izmedju 5-ce i 6-ce, i to je bukvalno bio povrsinksi kvar i ne zelim da mi upropastava zub. Sta da radim, dal da odem negde drugde da zameni plombu ili da ostavim tako?

    Odgovoreno: 06. 07. 2014.
    • Poštovana,
      Treba proveriti kako zaptiva plomba (da li je korektno postavljena) , zatim ako jeste da li je stavljena podloga ispod plombe korektno (vidjao sam cak da stomatolozi u cilju "stednje" ne stavljaju podlogu - podloga stiti pulpu od prenosa toplotnih drazi iz usta) , a ako je sve ok znaci da je karijes bio toliko dubok da je vrlo blizu pulpe te treba plombu ukloniti i postaviti lek sa privremenom plombom a nakon mesec dana ide opet redovna plomba. Ako i dalje imate isti problem tek tada se preporucuje da se izvadi zivac. Nije naodmet da potrazite drugo, neutralno misljenje,