Postovani, interesuje me koju pastu za zube biste, kao stomatolog, preporucili, buduci da prakticno 99 odsto njih sadrze razlicite stetne hemikalije poput sls, neorganskih fluorida, metilparabena, triklozana? Da li na nasem trzistu postoji neka pasta za zube koja je efikasna a prirodna (ili barem neskodljiva) ? Hvala unapred

    Odgovoreno: 27. 01. 2014.
    • Poštovani,
      Materije koje ste pomenuli nisu stetne ukoliko se uzimaju u propisanim kolicinama (ne mislite da bi paste mogle da se prodaju da postoji rizik od toksicnog dejstva) , a tu bih narocito izdojio fluoride, koji umaju dokazan uticaj na smanjenje pojave karijesa. Generalno, pasta je pomocno sredstvo za odrzavanje higijene a glavno je cetkica. Prema tome, ako imate strah od hemisjkog sastava, vi koristite sodu bikarbonu ili neku slicnu abrazivnu materiju, koja ce pomoci cetkici da ukloni ostatke hrane, ali budite svesni da nece biti zastitnog sastojka protiv karijesa niti faktora koji deluju baktericidno i bakteriostatski.