Samo jos nesto ako nije problem.Da li je takva povreda meniskusa ozbiljna,i gde se nalazi ligamentni aparat kolena tj.kakvi su simptomi povrede kod ligamentnog aparata kolena. HVALA

    Odgovoreno: 28. 08. 2008.
    • Postoje prednji sistem stabilnosti ligamenta i spoljni sistem stabilnosti ligamenta; unutrašnji sistem stabilnosti čine ukrštene veze i meniskusi-Vaš primer. Opisati ga anatomski traži dosta prostora, ali Vam moje usmerenje može pomoći da u svakom anatomskom udžbeniku vidite pozicije ligamenata pasivnih stabilizatora kolena koji zajedno sa lateralnim i medijalnim meniskusom daju čvrstinu kolenu. Suština simptoma povrede ligamenata ogleda se u nestabilnosti kolena i to: unutrašnja nestabilnost, spoljašnja nestabilnost, prednja nestabilnost, zadnja nestabilnost, rotatorna, kao i kombinacija gore navedenih nestabilnosti. Pored toga, pojava otoka i ograničenje funkcije kolena mogu da ukažu na povredu ligamenata. Povreda meniskusa,koju ste Vi opisali, rutinski se odrađuje na svim ortopedskim klinikama.