Postovani, imam 41 god. i pre 4 nedelje, pao sam igrajuci fudbal i iscasio lakat leve ruke. Nije bilo frakture. Dve nedelje sam nosio gips, a zatim po preporuci ortopeda, jednu nedelju pokusavao da razradim lakat. Ruka je bila otecena a pokreti u laktu minimalni. Nakon kontrole, poslat sam na fizioterapiju i vec nedelju dana radim vezbe po njihovom programu. Medjutim, napredak je skoro nikakav. Kada malo razgibam lakat, dobijem za nijansu vecu slobodu pokreta, ali odmah po prestanku vezbanja on se ponovo ukoci, i kretnje su minimalne. Nisam u stanju niti da ispravim lakat, niti da znacajnije savijem ruku. Plasim se da ova ogranicenja ne ostanu trajna, da li mi mozete reci postoji li neki vremenski rok, u okviru koga treba razraditi lakat u potpunosti? Dg Luxatio art cubiti sin Kontrolni RTG snimak pokazuje uredan odnos zglobnih delova. Terapija: magnetoterapija, ind. kinezi tetman

    Odgovoreno: 12. 08. 2008.
    • Lakat je složeni zglob formiran spojem triju kostiju humerusa (nadlaktice) i ulne i radijusa (podlaktice). Sve ovo mora da se ima u vidu kada se predlaže imobilizacija lakta u vremenskom trajanju koji ste naveli. Kontraktura (ukočenost) lakta najteže se vraća normalnoj funkciji. Zato budite strpljivi pa pored fiziko-kineziterapeutskog tretmana uključite i hidro terapiju. Imajte strpljenja.