Postovani doktore znam da je ovo pitanje za fizijatra ili ortopeda ali ovde vidim da ima samo decija ortopedija a i cuo sam da ste i vi strucni sto se tice kicme. Bio sam kod fizijatra i rekla mi je da imam blagu skoliozu, ali svega jedan ili dva stepena i dala mi je vezbe da radim koje su iscrpljujuce. Radim ih svaki dan po sat vremena. Osam vezbi i svaku vezbu radim po trideset puta. Rekla je samo da bi svaki covek trebao da vezba ceo zivot ali nije mi rekla do koje godine da vezbam. Najvise sam rastao do pre dve godine i za ovih godinu dana nisam ni cm narastao. Da li postoji odredjeni period do kojeg bi ove vezbe trebalo da se rade. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 29. 07. 2008.
    • O skoliozi sam u nekoliko navrata pisao u stetoskopu, pa Vam definiciju i ostale karakteristike skolioze ne bih objašnjavao. Konkretno: veoma bitnu stvar koju ste ispustili u Vašem pitanju je koliko imate godina. Skolioza se najlakše leči pre početka adolescencije. Sa većom starošću uspeh izlečenja je manji. Vežbe koje Vam je dao fizijatar najverovatnije nisu dozirane za Vaše fizičke mogućnosti, pa ih verovatno treba korigovati. Stepen Vaše skolioze bi mogao da se tumači kao skoliotično držanje tela te nekih bitnih posledica po Vaše zdravlje sigurno neće biti. Savetujem Vam da se bavite plivanjem (ako znate da plivate “beterflaj”stil bi najviše odgovarao) i to dva do tri puta nedeljno.