Postovani, pre dve godine prelezao sam mononukleozu. Nakon izlaska iz bolnice, 20. 08. 2008, bio sam na preporucenoj dijeti i mirovanju. Nakon 4 meseca vratio sam se na normalni rezim ishrane ali bez fizicke aktivnosti, velicina slezine je bila 15x9 cm. Po preporuci lekara, tek 6 meseci nakon izlaska iz bolnice krenuo sam sa vezbanjem u teretani. Posle 4 dana treniranja osetio sam bolove u stomaku za koje se ispostavilo da su uzrok drasticnog uvecanja slezine. Ultrazvucni snimak pokazivao je “znacajno uvecanje u celini, precnika oko 19. 0 cm, zaobljenih kontura, heterogene eho strukture, bez fokalnih patoloskih promena, ostalo bez oboljenja” dok je ista za vreme lezanja u bolnici bila “jednog uzduznog promera i do 17 cm, ostalo b. O. ” izbegavao sam vece fizicke aktivnosti do kontrolnog eho pregleda abdomena 12. 02. 2010 koji je pokazao “slezena vel. U gornjim granicama, 12x5 cm, regularnih kontura, homogene strukture”. Da li sada (19. 11. 2010) smem da nastavim sa treninzima u teretani bez opasnosti od pucanja slezine?

    Odgovoreno: 28. 11. 2010.
    • Poštovani,
      Vratili ste se u teretanu pre propisanog sportsko - medicinskog roka. Kod mononukleoze, u zavisnosti od etiologije, sportstima se zabranjuje rad u teretani između 9 meseci i dve godine. Najbolje je da se javite specijalisti sportske medicine i infektologu koji vas je lečio i da sa usaglašenim mišljenjima počnete sa treninzima. Lično mislim da treba da budete dosta obazrivi sa povratkom u teretanu. Ako već to činite, radite vežbe definicije (više ponavljanja sa manjim težinama) .