110 kg-sam tezak zadnje 3-4 god bivsi sportista (kosarkas) kg slabo idu dole-volim odbojku na pesku i pre 1 mes su me pocelia boleti kolena(jako) pa sam prekinuo-jedem voce-povrce...molim Vas predlog za neku terapiju-elektro za kolena-kako moja hrskavica neki lekovi mozda za jacanje isteneke steznike da kupim-koje ?...predlog-sugestija hvala

    Odgovoreno: 02. 07. 2008.
    • Kod bivših sportista, po završetku karijere, najčešće dolazi do povećanja telesne mase, posebno kod onih koji potpuno prekinu sa fizičkom aktivnošću. Sa porastom telesne mase najčešće pored bolova u leđima javljaju se i bolovi u kolenima. Da bi se opredelili za fizikalni tretman neophodno je postaviti dijagnozu (uraditi radiološki pregled kolena - magnetnu rezonancu) i po utvrđivanju dijagnoze opredeliti se za operativni zahvat, naravno, ako za to ima potrebe. Ako se radi o istegnućima na tetivama, ligamentima, ili povrede patele kolena,  indikovana je fizikalna terapija. U klasičnim slučajevima (jer nisam u stanju da Vas pregledam) terapija je: a) lasero terapija (u zavisnosti od vrste lasera i povrede određujemo jačinu aplikacije), b) impulsni ultrazvuk (intenzitet od 0,5 do 1,0 W/cm2 , trajanje tretmana 5-6 minuta), c) vacusac (trajanje aplikacije od 10 do 20 minuta pod pritiskom od 0,30 do 0,40 Barr-a),  d) impulsno magnetno polje (jačina 26 Hz, intenzitet 55% i trajanja najmanje 30 minuta), e) postoji i varjanta sa interferentnim strujama i elektroforezom klasičnom primenom, f) masaža vezivnog tkiva po šemi za koleno (jagodicom srednjeg i domalog prsta se ide oko čašice 15 do 20 puta, zatim se ide zvezdasto prema čašici iz svih pravaca 15 do 20 puta), g) stimulacija butnog mišića (Tensem aparat 15-20 minuta),  h) vežbe za jačanje butnog mišića, u početku statičke kontrakcije, pošto kod Vas postoji bolan pokret u kolenu. Dao sam Vam više mogućnosti pa u zavisnosti od medicinskih aparata koji poseduje Vaša zdravstvena ustanova i uz konsultaciju sa Vašim fizijatrom primenite nešto od ovih predloga.