Pozdrav! Pre 4 dana, u nedelju, imala sam nezgodu na probi plesa i uganula sam clanak. Otisla sam kod lekara ali kako je u pitanju bio urgentni centar gde sve rade brzo i efektno, nisam dobila nikakvo detaljnije objasnjenje: rekli su mi samo da je u pitanju uganuce i da nije nista strasno niti ozbiljno, ali ja vise od toga ne znam. Nisu mi stavljali longetu ni gips, samo neki fiksacioni zavoj i rekli da mirujem 4-5 dana potpuno pa posle skidanja zavoja po potrebi. Vec sada mogu da se oslanjam na nogu u zavoju i retko kad me zaboli, ali plasim se da ce me pri povratku na treninge zglob bolesti pri nekim pokretima ili da ce biti slabiji od ove povrede. Moje pitanje je kako sada da se vracam na treninge, kojim intenzitetom i da li je potrebna neka fizikalna terapija? Da li da radim neke vezbe za jacanje zgloba kako mi se ne bi desilo ponovo na probi slicno? Da li da potpuno izostanem sa bilo kakve stresnije fizicke aktivnosti ili da se vracam malo po malo, laganijim intenzitetom? Svesna sam da iako ova prilicno bezazlena povreda moze da dovede kasnije do niza tezih i cescih povreda ako se ne zaleci kako treba, a volela bih to da izbegnem ukoliko je moguce. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 29. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Najverovatnije se radi u istegnuću ligamenta prvog stepena, i kolege koje su vas pregledale su pravilno postupile što nisu stavili gips. Greška koja je česta da sve distorzije budu imobilisane (stavljanje longete) izazivaju kontrakturu koja kasnije u fizikalnom tretmanu zadaje velike probleme. Javite se specijalisti sportske medicine koji će na osnovu pregleda odrediti nivo sposobnosti zgloba za trenažni proces. Kod ovakvih istegnuća 10 do 14 dana je period potpune rehabilitacije (nekad se aplikuje fizikalni tretman, a nekad samo kineziterapija – vežbe) .