Pocela sam sa trcanjem pre dva i po meseca, ali imam konstantne bolove u zglobovima i cevanici. Pored toga, vecinu dana sam na nogama i fizicki vrlo aktivna. Zanima me sta bi mogla da koristim da me prestane bol i koji je vas savet? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 13. 08. 2010.
    • Poštovana,

      povrede mišića potkolenice se odnose na mišićno zatezanje posebno m. Tibialis anterior i to se javlja na početku takmičarske sezone. Palpatorna osetljivost je duž tela mišića, a nekad i iznad prednje ivice golenjače. Terapija: krioterapija (hlađenje) , elektroterapija (laser, magnet, ultrazvuk, tens, interferentne struje) , analgetici, antiinflamatori (masti bogate heparinom i kamforom) .
      u sportsko-medicinskoj praksi poznata je afekcija pod imenom sindrom tibialisa anteriora. Predstavlja izolovanu traumtsku nekrozu mišića u osoba između 18. I 40. Godine. Obično se javlja posle velikih fizičkih napora, bez evidentnih trauma. Neki autori smatraju da do ovog poremećaja dolazi usled arterijskog spazma a. Tibialis anterior a oštećenje se javlja na mestu kontakta arterije sa lukom međukostalne membrane pre ulaska u ložu. Posle izuzetnih napora i to kod mladih neutreniranih osoba simptomi se javljaju naglo, sa pojavom jakih bolova u predelu prednje mišićne lože. Palpatorno osetljivost m. Tibialisa anteriora i kože iznad mišića. Otok se pruža sve do članka. Subjektivne smetnje su najviše izražene posle 12. Do 24. Sata kada nastaje neuropatija prednjeg tibijalnog živca, najverovatnije ishemičnog porekla. Posle nekoliko dana postoji ograničena plantarna fleksija sa kontrakturom m. Tibialis anterior koja se odlikuje potkožnom zategnutošću tetiva. Terapija krioterapija (hlađenje) , elektroterapija (laser, magnet, ultrazvuk, tens, interferentne struje) , analgetici, antiflamatori (msati bogate heparinom i kamforom) . I operativna. Atletska potkolenica javlja se u predelu cevanice i to najčešće kod atletičara a nastaje usled dugotrajnog trčanja na različitim podlogama, i usled preteranog opterećenja i prekomerne težine. Moguća je pojava rascepa cevanica, koja se javlja i kod amatera i kod profesionalaca, a može da nastane i kod trčanja i hodanja. Dominira bol, povremena utrnulost, a ponekad i otok prednje strane potkolenice (mogu da se jave periostitis, tendinitis i entezitis) . Rascep cevanice može da nastane od veoma malog naprsnuća mišića potkolenice, frakture od preopterećenja kosti potkolenice, upale membrane koja obavija kost, ili prerazvijenosti nožnog mišića
      opisao sam najčešće povrede u predelu cevanice nadam se da će vam to pomoći u prevazilaženju vašeg problema.