Ja igram kosarku, nekada aktivno a sada rekreativno, inace studiram sportsku akademiju. Pre oko godinu dana sam osetio bolove u donjem delu ledja koji su se u poslednje vreme pojacali. Bol je lokalizovan iznad sakruma i provocira ga sedenje i pogotovo hiperekstenzija. Zanima me da li bi Lazarevicev znak izazivao bol u ledjima ako postoji ostecenje diskusa bez hernije i da li postoji neki pokret (fleksija trupa, laterofleksija) koji bi sigurno izazvao bol ako je u pitanju ostecenje diskusa bez iritacije nervnih korenova.

    Odgovoreno: 13. 06. 2008.
    • Lumbalni sindrom se karakteriše bolovima u predelu lumbosacralnog dela(bolovi u predelu krsta), po sredini, ili paravertebralno sa jedne ili druge strane.Bolovi mogu da nastanu usled nepravilnog istezanja što dovodi do pritiska na meka tkiva kičme. Simptomatski bolovi se mogu podeliti na spinalne i ispoljavaju se na kičmi, i radikularne, koji uzrokuju oštećenja nervnih korena (pogledajte lumbalni sindrom kod sportiste koji sam opisao u temama  Stetoskopa i mnoge stvari biće Vam jasnije). Ograničeni i bolni pokreti lumbalne kičme su najčešće spinalni znak oboljenja diskusa. Lazarevićev znak se manifestuje bolovima duž ishijadičnog nerva kada se noga sa obolele strane flektira u kuku dok je koleno ispruženo (kod Vas on nema dominantan uticaj). Za Vas je značajno da se lumbalni kanal i intravertebralni otvori povećavaju pri fleksiji a smanjuju pri ekstenziji. Kliničkom slikom dominira pojačavanje bolova prilikom ekstenzije. Najsigurnije je uraditi magnetnu rezonancu L5-S1 i dobićete sigurnu dijagnozu. Na osnovu Vaše anamneze postoji sumnja da je oštećen diskus bez hernizacije.