Poštovani doktore, imam 16 god. I već 5 godina se bavim odbojkom. 13. Maja2010. Sam se povredio na fizičkčom. Igrali smo fudbal i ja sam u trku naleteo na sajlu koja je zatezala vratilo, a kojoj nije bilo mesto tu (nisu je sklonili) . Povredio sam obe noge, desna je bila rasečena, i to je prošlo. Na levoj sam povredio mišić iznad skočnog zgloba. Jedan lekar je rekao da je ruptura a drugi da je kontuzija. Mirovao sam i mesto povrede tretirao fastum gelom i liotonom. Spao je otok ali ne skroz. Pre neki dan sam išao na ultra zvuk i dijagnoza je: u distalnoj trćini potkolenice, lateralno uz tetivu m. Peron. Vidi se mala količična edema u subcutisu. Proksimalnije u mišićnim vlaknima hematom u organizaciji promera 1. 2x1, 5 cm. Krvni sudovi ove regije su u zadovoljavajućim protocima. Idem na fizikalnu terapiju. Možete li mi reći nešto o mojoj povredi i otprilike kakav je ishod. Da li mogu da planiram pripreme koje počičnju 12. Jula, a na koje moram da se pojavim. . . ?

    Odgovoreno: 04. 07. 2010.
    • Poštovani,

      nije smelo da da dođedo formiranja hematoma. Trebalo je odmah po povređivanju uraditi ehosonografski pregled skočnog zgloba i distalnog dela potkolenice i početi sa fizikalnim tretmanom i to: laser, magnetno impulsno polje vaccus i ultrazvuk. Paralelno sa tim raditi vežbe u bazenu za jačanje skočnog zgloba i stopala nogu. Otok koji se pojavljuje ponekad je prisutan mesecima, pa i godinama, ali nema smetnji za normalne sportske aktivnosti. Od masti vam predlažem one koje u svom sastavu imaju kamfora koji ima najbolje antiinflamatorno i antitraumatsko dejstvo. Počnite lagano sa pripremama 12. Jula uz nadzor specijaliste sportske medicine.