Poštovani, dobio sam preponsku kilu/bruh, bio sam kod hirurga koji je to i potvrdio. Još je u početnoj fazi kada se povremeno pojavi i povlači. Ja se redovno rekreiram statičnim vežbanjem, ali i trčanjem. Ne praktikujem kontaktne ni timske sportove. Savet koji sam dobio i od hirurga i od lekarke po pitanju fizičke aktivnosti je onaj uopšteni "izbegavati, pauzirati, ne bi trebao, nemoj. . . " ja ipak ne želim da zanemarim svoju kondiciju, pa bih voleo da se posavetujem sa nekim o tome kakve su mi vežbe, pokreti, stavovi, zabranjeni ili povoljni. Ne radi se samo o rekreaciji, već sam pod nekom paranojom i u svakodnevnim aktivnostima: da li da se sagnem iznad kade kad se umivam, da li da potrčim za autobusom, da li da preskočim ovu baru ili da je obiđem. . . I to sve zato što su mi rekli da se ne bavim ni rekreacijom (!?) da li je stručnjak kakav mi treba bilo koji školovani trener na kojeg bih mogao naići u nekoj boljoj teretani, ili je to ipak neki sportski lekar, i gde konkretno bih mogao da se sretnem sa nekim od njih? Hvala.

    Odgovoreno: 28. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Najbolje je uraditi laparoskopsku intervenciju preponske kile. Nakon ove intervencije normalno se vraćate sportskim aktivnostima za 3 do 4 nedelje. Posle gore predloženog zahvata radite vežbe za jačanje mišića trbuha, a posebno “držača prepone” muskulus iliopsoasa. U svakom slučaju, konsultacija sa specijalistom sportske medicine samo može biti od koristi.