Postovani doktore,zeleo bih da vas pitam nesto u vezi sa mojim srcem.Imam 18 god. treniram bodybuilding,uzimao sam razne anabolike.Pre oko 2-3 meseca osetio sam gusenje i bolove u predelu grudi,otisao sam kod kardiologa i uradio EKG,koji nije bio dobar imao sam negativan t u d3 i pocetne znake hipertrofije leve komore,zatim sam uradio EHO srca koji je bio dobar,dimenzije srca nisu promenjene a EF je bio 65%,posle sam radio test opterecenja koji je prekinut posle 4:57 min. puls je bio 183(Tokom testa bez tegoba EKG u miru sin 100/min,znaci hipertrofije i sistolnog opterecenja leve komore.Tokom se odrzavaju pocetne EKG promene maksimalni TA 180/70)Zbog ovih rezultata su me poslali na nuklearnu kardioloiju na tom testu dijagnoza je bila ,,Normalan nalaz,scinigrafski nalaz perfuzije srcanog misica normalana" tu sam uradio i test farmakoloskog opterecenja koji je bio dobar.Doktor mi je posle svega rekao da je srce uredu i da mogu da treniram,da je los EKG posledica nekog deformiteta na grudnom kosu.Krvna slika mi je odlicna blago povisen LDl holesterol hormoni nisu poremeceni.Zanima me zasto imam ovoliku kontradiktornost u rezultatima i da li je moguce da testovi EKG-a nisu davali realnu sliku stanja mog srca,i zasto mi je prekinut test opterecenja posle 5 min.Ovo me sve zanima da bih bio siguran da li smem da treniram,posto i dalje imam iste simptome koje sam imao i ranije stim sto mije kardiolog rekao da je to gusenje posledica nekog drugog organa.Hvala vam unapred

    Odgovoreno: 08. 06. 2008.
    • T talas  kod normalnog EKG-a u D3 je uspravan, ravan difazičan ili inverzan (kod Vas) u zavisnosti od osovine frontalne ravni. Kod sportista, ovakav nalaz, ako nema drugih promena na EKG-u, je normalan. Kod funkcionalne hipertrofije leve komore duboki S u V1, i visoki R u V5  sabiranjem  prelaze zbir 35mm. Kod sportista koji prestanu nekoliko meseci da se aktivno bave sportom naknadnim pregledom EKG-a nalaz ovih parametara je uredan. Zato mislim da kod Vas nakon EHO pregleda srca, koji je najmeritorniji  da utvrdi hipertrofiju, nalaz je bio negativan. Ovo potvrđuje moju pretpostavku da ste sa Vašim treninzima prevazišli Vaše fizičke mogućnosti i da je dobro da napravite pauzu u trenažnom procesu. Sport kojim se bavite pripada grupi anaerobnih sportova pa na samom stres ergo-testu nimalo ne iznenađuje što niste mogli duže da izdržite opterećenje, jer aerobna baza Vam je slaba. Apsolutno ne postoje kontradiktornosti u Vašem nalazu kardiovaskularnog sistema, moguće da je došlo do pretreniranosti, ili predoziranosti, koje mogu da daju simptome koje ste Vi opisali. Prekontrolišite jetru i ako su nalazi u redu javite se specijalisti sportske medicine da Vam za početak objasni način sticanja funkcionalno-aerobne sposobnosti koja je preduslov za prelazak na treninge anaerobnog karaktera kome sport koji Vi trenirate pripada. Dr med sci. Milorad Jerkan-specijalista sportske medicine