Doktore puno Vam hvala na odgovoru. Hteo bi vas pitati ako mozete da mi kazete koje bi tacno vezbe smeo da radim u teretani? Da li bi smeo da radim npr. zgibove na vratilu, propadanje? Unapred Vam Hvala.

    Odgovoreno: 02. 06. 2008.
    • U svetskoj literaturi su poznate vežbe po Reganu, koje se u poslednje vreme slabije preporučuju, jer u toku vežbe se mobiliše lumbalni segment sa pojavama povremenih torzija koje mogu da dovedu do pogoršanja stanja povrede koju Vi imate. Ipak,  možete ih naći u literaturi i pogledati. Najnoviji stavovi po pitanju ove regije su vežbe po Brunkow-u (obavezno ih nađite i pogledajte), a one se izvode u cilju jačanja lumbosacralnog dela tela. To su vežbe leđne i trbušne pozicije, vežbe četvoronožnog stava, vežbe iz kolenog stava, jednom nogom na kolenu i stojećeg stava, i vežbe iz polazne pozicije na stranu. Suštinski, ovim vežbama treba dodati i radnu funkcionalnu terapiju kojom se povećava: obim lumbalnog segmenta, radna izdržljivost, mišićna snaga i eventualna korekcija posturalnog stava. Prvo savladajte vežbe koje sam Vam predložio; trenutno Vam ne bih preporučio vežbe propadanja na vratilu, kao i zgibove, jer od njih nećete imati direktne koristi.