Postovani. Mozda ce moje pitanje biti malo cudno. Vec duzi vremenski period redovno treniram. Idem u teretanu na trcanje, na boks i pocecu i ufc da treniram. Vodim racuna o ishrani, uglavnom sam sve usmerio na sport. Lezem na vreme ustajem itd. Skoro sam bio na sistematskom i vadio krv. Sve je ured. I pored toga sto je sve super, ja se dobro osecam. Teo sam da vas pitam da li mozda postoje neke posledice od velikih i napornih treninga koji traju po 2h i 30min? Da li moze da bude lose po moj organizam ako mi pauza izmedju dva treninga ponekad traje po 30 ili 40min. Npr posle teretane planmiram odam da idem na ufc. Ili bolje da ni nepravim tu pauzu od 30min. Da li mogu da koristim protein u prahu (suplement odmah posle treninga) , i da li njegovo konzumiranje moze da ima los uticaj na organizam? Izvinjavam se ako je stiglo dva puta isto pitanje internet mi ije uredu.

    Odgovoreno: 14. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Optimalni trening traje između 60 i 90 minuta. Pauza između dva treninga je najmanje osam sati. Iako je praksa da se tokom dana organizuje samo jedan trening, a u pripremnom periodu i drugi trening. Sportista je pod strogom kontrolom lekara uz konzumiranje pravilne ishrane (unošenje pravilne kalorijske vrednosti na osnovu opterećenja na treningu) . To što radite nije dobro i vremenom mogu da se jave povrede. Javite se specijalisti sportske medicine koji će nakon sportskog pregleda (određivanja aerobne funkcionalne sposobnosti i anaerobne sposobnosti -laktati i piruati) zajedno sa vašim trenerom napraviti mikro i makro ciklus treninga na osnovu nalaza lekara. Uzimanje bilo kakvih suplemenata sigurno ne mogu da vam omoguće produženi trenažni proces već samo može biti “maska” za eventualno povređivanje i oštećenja vitalnih organa (srce, pluća) .