Postovani, Postavljena mi je dg Chondromalatio pataelae lat dex interesuje me daljnja prognoza bolesti i kako je doslo do ove povrede Napominjem da se nisam bavio intezivno sportom a po zanimanju sam stomatolog spostovanjem, srecko mracevic

    Odgovoreno: 26. 05. 2008.
    • Odgovor za Srećka:

      Uzroci nastanka chodromalacije mogu biti: primarni (neusklađenost konstitucije i individualne podnošljivosti opterećenja i  stvarnog primenjenog opterećenja) i sekundarni ( traumatske etiologije sa promenom mehanike zgloba zbog labavosti zglobnih ligamenata posle iščašenja, povrede meniskusa i drugih povreda kolena). Hondromalacija patele je oboljenje površinskog i dubokog sloja hrskavice i možemo da je definišemo kao bazalnu degeneraciju hrskavice. Prolazi kroz četri faze: 1) zatvorena hondromalacija sa prisutnim otokom i razmekšanom hrskavicom, 2) u razmešanoj hrskavici pojavljuju se fisure, 3) fascikulacija hrskavice, 4) stadijum koji zahvata subhondralne kosti. Savetujem  Vam: a) smanjite telesnu masu, ako ste gojazni, b) jačajte aktivne stabilizatore kolena, posebno m.vastus medialis ("držač kolena"), c) raditi izometričke vežbe koje direkno ojačavaju aktivne stabilizatore kolena. Opterećenje i jačanje aktivnih stabilizatora se ne preporučuje u ranoj fazi rehabililitacije.d) fizikalni tretman, hidrokineziterapija i kineziterapija, e) upotreba određenih analgetika i antiflogistika, a u težim slučajevima uvodi se i intraartikularna kortiko-terapija, kao i operativni zahvat, ali kod Vas za tim nema potrebe. Moguće je da je kod Vas došlo do povređivanja usled nekih mehaničkih faktora koji su direkno uticali na oštećenje kolena.