Igrao sam nogomet i šutnuo loptu, i odjednom sam osjetio jaku bol u predjelu bedrenog misica ili prepona, i ne boli me kad hodam, vec samo kad udaram loptu tom nogom me boli. . . Mogu da trcim. . , pa neznam sta je to i kako da lijecim. . .

    Odgovoreno: 07. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Najverovatnije je došlo do istegnuća primicača ingvinalne prepone i oslabljenja “držača prepone” muskulusa iliopsoasa. Morate da ojačate mišiće trbuha i predlažem vam sledeće vežbe: a) “most”: lezite na leđa skupljenih kolena i spojenih stopala. Poatavite peškir uvijen u rolnu (ili manji jastuk) između kolena. Podignite lopatice od poda i zadržite položaj tokom 5 sekundi. Podignite ruke i zabacite ih iznad glave. Zadržite taj položaj pet sekundi. Varijacija vežbi: ovim vežbama možete jačati trbušne i nožne mišiće dizanjem jedne noge sa ispruženim kolenom zadržati pet sekundi, a zatim ponovo drugom nogom ponoviti deset puta. B) “mačka”: početni položaj - kleknite u položaj na “sve četri noge”. Polako udahnite vazduh i istegnite leđa naviše, a glavu držite povijenu prema dole. Položaj zadržite pet sekundi. Izdahnite vazduh i savijte leđa na dole uz maksimalno izbacivanje stomaka, a glavu podignite naviše. Osetite istezanje stomaka i grudi. Vratite se u početni položaj i iz njega pokušajte da lagano sednete na svoje potkolenice, ruke držite ispružene u laktovima i pripijene za podlogu, glava je čelom naslonjena na pod. Osetićete istezanje u leđima. C) “istezanje stomaka”: lezite na stomak licem ka podu. Ruke su priljubljene uz telo, dlanovi su na podlozi. Oslanjajući se na dlanove ispružite ruke u laktovima, gurajući trup prema nazad i naviše. Tokom vežbe karlica ostaje čvrsto pripijena uz podlogu. Vežbu izvedite deset puta, svako ponavljanje traje pet sekundi. Vežbu možete raditi više puta dnevno. D) stanite opušteno stavite dlanove na bokove, dok laktove iza leđa probajte da što više približite jedan drugom. Napravite iskorak jednom nogom, glavu zabacite prema nazad, ramena savite unazad, a dlanovima gurajte krsta prema napred dok ne osetite zatezanje prednjeg trbušnog zida i grudi. Paralelno sa ovim vežbama možete uključiti i fizikalni tretman gde dominantan treba da bude laser, magnetno impulsno polje i vaccus. Prekinite sa vežbama koje hronično daju “upalu mišića” (u prevodu, upala mišića znači nagomilavanje mlečne kiseline u mišićima i stvaraju opstrukciju u njihovom normalnom radu) , jer može doći do istegnuća, pa čak i pucanja mišića. Suplementi koje uzimate neće nešto pomoći, ali neće ni naneti štetu. Na vama je da li ćete ih uzimati, ili ne.