Imam cerku 13.5 godina.Trenira kosarku .Zali se na bol u kolenu.Nismo uradili nijedan snimak kolena.Doktor sportske medicine je rekao da koristi Nimulid gel po potrebi.Ona se toga pridrzava,mada posle veceg napora opet oseca bol. Da li je potrebno odraditi neki nalaz i sta? Ne dajem joj nikakve vitamine.Da li bi trebalo? Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 05. 2008.
    • Kod vaše ćerke se radi najverovatnije o naglom povećanju  telesne visine koja sa sobom ne prati srazmernu jačinu aktivnih stabilizatora kolena (mišića butine). U medicini jeovo oboljenje  poznato kao Morbus Shllater Osqud (nepravilno epifizarno okoštavanje kolena) gde usled naglog rasta i povećanog fizičkog napora dolazi do čestog bola u kolenu koji se vremenom gubi jačanjem mišića butine i doziranim treningom. U fazi bola potrebno je mirovati nekoliko dana, a kada se bol smiri dozirati fizičko opterećenje i što više ojačati mišiće butina. Postoji veliko neslaganje fizijatara i ortopeda sa jedne strane i specijalista sportske medicine sa druge strane oko načina tretiranja ovog funkcionalnog poremećaja. Praksa u mom radu mi daje za pravo da tvrdim da Vaša ćerka treba da nastavi sa treningom i da ispoštuje gore navedene savete. Prekid treninga, ili napuštanje sporta, mogu da daju mnogo teže posledice. Radiološka snimanja u ovom razvojnom periodu nisu poželjna. Simptomi koji se javljaju kod Vaše ćerke vremenom će nestati.