Postovani doktore Jerkan, imam 29 god., nisam se poradjala, a pre 3 god sam operisala desni bubreg, cije je stanje promenljivo, parenhim mi uglavnom vise opada nego sto se poboljsava. Sve ostale analize su odlicne, urea, kreatinin, funkcija... Zelela bih da radim vezbe, kako bih telo, ciji su misici posle dugogodisnje neaktivnosti poceli da se opustaju, medjutim ne znam koje bih vezbe mogla da radim, isprva sam mislila da bi pilates mogao da dodje u obzir, ali kada sam pogledala tezinu vezbi koja je zastupljena, mislim da se moze svrstati u rang vezbi teretane. Uglavnom kao i sve zene i ja imam najveci problem, tj. jedini sa butinama i zadnjicom, sve ostalo je jos uvek prihvatljivo i bez velikih znakova opustanja. Bila bih Vam veoma zahvalna za savet. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 05. 2008.
    • Kada je bubreg u pitanju potrebna je apsolutna obazrivost kod frekvence, intenziteta i  trajanja fizičke aktivnosti. U većini slučaja aktivnost se svodi na normalnu šetnju i radne obaveze u toku dana. Biohemijske parametre koje pominjete da su u redu, kao i funkcija, nekad i nisu Dr med sci. Milorad
      Jerkan-specijalista sportske medicinenajmeritorniji za naše opredeljenje koliko i šta dozvoliti od fizičkih aktivnosti pacijentu. Sigurno da u Vašem slučaju nefrolog  treba da bude uključen u davanje saglasnosti za fizičku aktivnost. Ja bih Vam savetovao na osnovu kratke anamneze koju ste mi dostavili da za početak počnete sa pešačenjem po ravnom gde bi se radni puls kretao između 100 i 120 otkucaja u minutu. Pešačenje bi trajalo 5 minuta sa tri ponavljanja i pauzom od 3-5 minuta između ponavljanja za lagana istezanja koja bi morali da usaglasite sa specijalistom sportske medicine ili profesorom fizičkog vaspitanja (vežbe karličnog i butnog dela noge), uz saglasnost nefrologa. Vremenom, sa povećanjem funkcionalno-aerobne sposobnosti (sticanjem bolje kondicije) i stabilnim statusom funkcije bubrega napraviti korekciju i povećati intenzitet isključivo pod medicinskim nadzorom.