Dr. Jerkan, zanima me jedan detalj iz sistematskih pregleda koje smo redovno obavljali svakih pola godine. Ustvari, bavio sam se fudbalom, prošao sam sve omladinske selekcije u lokalnom klubu i svakih pola godine smo uoči polusezone imali sistematski pregled. Zanimju me svi razlozi zbog kojih se svaki put u sklopu pregleda obavlja i pregled testisa? Hvala!

    Odgovoreno: 30. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Pregled testisa nije obavezan u sistematskom sportsko-medicinskom pregledu. Izuzetak postoji ako imate neke određene smetnje vezane za testise. U periodu puberteta specijalisti sportske medicine na osnovu maljavosti u predelu genitalija određuju biološki razvoj sportiste. Ako ste u tom uzrastu, pregledi koji se vrše zbog toga su opravdani.