Imam 17 god i treniram plivanje. Visok sam 1. 73, tezak 65 kg. Treninzi su mi veoma naporni. Pocinju u 22. Oo h i do mjesta treniranja dugo putujem. Trenitam 5 puta nedjeljno po 1h i 30min. Ljudi iz teretane u koju redovno idem su mi preporucili da pocnem da uzimam aminokisjeline kako bih povecao snagu i masu. Za mjesec dana idem na vazno takmicenje. Da li da uzimam aminokisjeline u pripremnom periodu prije takmicenje? Imaju li stetne efekte? Koliko se dugo smiju uzimati?

    Odgovoreno: 17. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Mnogo važnije od uzimanja suplemenata je da početak treninga ranije organizujete, najkasnije do 19 sati. Mislim da ćete imati daleko bolje rezultate u trenažnom procesu. Uzimanje aminokiselina bez paralelnog uzimanja ugljenih hidrata neće dati neki bitan efekat. U nekim slučajevima je kontraproduktivan. Ugljeni hidrati su neophodni kako bi se sprečilo prerano pražnjenje glikogenskih depoa jetre i prateća hipoglikemija sa slabljenjem i otkazom motornih funkcija. Paralelno uzimanje lako svarljivih amino kiselina je značajno da bi glikogeneza amino kiselina usporila pražnjenje glikogenetskih depoa jetre.