Poštovani, otprilike 5-6 dana osećam bol u predelu leve ahilove tetive, i škripanje tetive. Bilo je i otoka do pre 2 dana, ali kao da se malo povukao. Nanosim ice power hladni gel ali ne deluje kao da pomaže, s obzirom da je škripanje i dalje tu. Danas, opipavši tetivu, ortoped je zaključio "dobro je, još nije pukla" i poslao me kući ne prepisavši mi čak ni fizikalnu terapiju niti bilo koji drugi vid terapije. Kaže - miruj. Inače sam vrlo aktivna, trčim, bavim se aerobikom, medjutim, u poslednja 2 meseca nisam se bavila tako intenzivnom fizickom aktivnoscu. Da li će mi mirovanje zaista pomoći i da li postoji opasnost od obnavljanja povrede kada se vratim trčanju i treninzima? Unapred zahvalna, jelena dragićević.

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Krepitacije, ili škripanje, koje osećate ukazuje na tendinitis tetive ahillis (tendinitis – degenarativne promene nastaju posle dužeg fizičkog opterećenja, usled prenaprezanja i cirkulatornih smetnji kada dolazi do slabije prokrvavljenosti i ishrane tetiva zbog oštećenih krvnih sudova mezotendineusa i peritendineusa, smanjuje se elastičnost i otpornost tkiva) . Tendinitis se javlja u dva oblika: prosti – vretenasto zadebljanje tetivnih vlakana i pseudocistični – javljaju se male cistične formacije koje razdvajaju tetivna vlakna sa mnogućnošću ruptuiranja (pucanja) pa je savet kolege apsolutno ispravan. Nastavite još dva dana sa hlađenjem, a nakon toga sledećih pet dana kombinujte terapiju hladno – toplo, a od lekova uzmite chymoral forte 3x2 na prazan želudac i neki od antireumatika sa većom koncentracijom salicilne kiseline. . Nakon toga javite se specijalisti sportske medicine koji će nakon pregleda proceniti da li je vreme da se počne sa fizikalnim tretmanom. U ovom trenutku fizikalni tretman je kontraindikovan. Ako ispoštujete savete i izlečite povredu ne bi u kasnijem peridu trebali da imate tegobe. Kod ove povrede nezgodno je to što je većina sportista nestrpljiva, delimično se zaleče i povreda vremenom dobije hronični karakter. Gledajte da i vi ne uradite to.