Postovani-na, pre mesec dana sam imao povredu butnog misica (istezanje) koje sam zaradio prilikom igranja fudbala pod upalom. Misic je bio natecen i imao sam bolove prilikom hodanja. Sada je sve dobro, nemam bolove ni otok. Zanima me kada cu moci opet da budem fizicki aktivan i sta da uradim da mi se opet ne vrati povreda?? Hvala unapred

    Odgovoreno: 24. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Pravilnim trenažnim procesom sprečava se upalni proces mišića. Usled nedostatka glikogena koji je “blokiran” od povećane (nagomilane) mlečne kiseline u mišićima dešavaju se povrede kao kod vas. Da ne bi došlo do ponovnog povređivanja neophodno je da, pored doziranog treninga, pravilno unosite tečnost (vodu treba piti pre, za vreme i posle treninga) , ishrana treba da je raznovrsna i da odnos ugljenih hidrata, masti i belančevina bude u odnosu 4: 1: 2. Obavezno je pravilno zagrevanje, istezanje pre, za vreme i po završetku fizičkih napora. . Ako se dobro osećate možete odmah početi sa treninzima koji su dozirani prema vašim trenutnim funkcionalnim sposobnostima.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #48809

    • edin jakubović 30. 09. 2014.

      Pozdrav igrao sam fudbal kao golman i prilikom jedne intervencije povredio sam prednji butni mišić, imam bolove prilikom savujanja noge a prilikom sjedenja nogu nemogu da savijam ili ispružim tako da moram da je pomjeram rukama hvala

    • Treniram fudbal vec odavno ali u poslednjih godinu dana jako cesto istezem butni misic ne znam zasto lepo se zagrejem i istegnem pre svakog treninga ali skoro uvek me pocne boleti. . Posle treninga osecam mali bol u butnom misicu. . . Posle utakmice kada sam se vise naprezao i trcao osecam jak bol i jedva hodam. . . Oporavak mi traje oko nedelju dana mirujem stavljam led koristim gelove i kada me prodje i vratim se na teren opet se isto desi. . . Nznm zasto ponavljam uvek se dobro prvo zagrejem pa onda istegnem nista naglo znam kako to ide ali opet se to desi. . . Molio bih za neki koristan savet ili tretman da to prestane vise. . Makar ne svaki put kad potrcim hvala unapred, , ,