Dobar dan. Možete li mi sugerirati s obzirom na nalaz koljena mr o čemu se radi i što dalje. Radi se o mladoj rukometašici 1997 godište (golman) . Nalaz: medijalni menisk je umjereno degenerativno promjenjenog stražnjeg roga bez sigurnih mr kriterija za rupturu ili ekstenziju. Intrastrukturalno mikrohiperehogene linije na svim zglobnim tijelima mogu sugerirati promjene u sklopu moguće umjerene osteopenije (looserove zone koštane pergradnje?) dominantan nalaz je ruptura lca u srednjoj trećini sa markantnom proliferacijom sinovije koja obuhvaća sredinu i proksimalno hvatište buskling pcl. Isti nije na sagitalnom presjeku suficijentno lijepo prikazan. Zanimljivo je da se sa dorzalne strane kronično promjenjene kapsule zgloba okomito spušta proliferativna sinovija do sredine pcl. U koljenu dosta izljeva oko oba femoralna kondila više u lateralnom compartmentu. Lateralan menisk intaktan. Tetiva politeusa strmo položena, prisutan tendovaginitis i cista tetive popliteusa pri proksimalnom hvatištu. S obzirom na nalaz, da li je lca parcijalno ili totalno puknuo te da li djevojčica može trenirati do granice mogučnosti uz ojačanje muskulature natkoljenice uz određenu ortozu. Trener

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Lično, ja ne preporučujem sportistima ortoze, ali kod ovakvih povreda su neophodne u trenažnom procesu. Operativni zahvat je izvestan. Do tada treba jačati aktivne stabilizatore kolena, mišiće butina, koji time smanjuju opterećenje na pasivne stabilizatore kolena (ligamente) . Treninzi trebaju biti dozirani, srednjeg intenziteta, bez naglih promena pravaca. Pojačavanje intenziteta treninga raditi paralelno sa jačanjem muskulature (mišića) butine. Pošto se radi o mladoj rukometašici sačekajte izvesno vreme sa operativnim zahvatom, uz maksimalnu opreznost u trenažnom procesu.