Poštovani, imam 12 godina, visok sam 168 cm i težak 66 kg. Treniram košarku i zamolio bih vas ako je moguće da mi dr. Jerkan napiše jelovnik za pravilnu ishranu.
Poštovani, To je veoma teško uraditi bez lekarskog pregleda. Zbog toga ću vam predložiti šemu koju sam napravio na osnovu dugogodišnjeg iskustva. U toku dana obavezna su tri obroka i dve užine. Od energetskih potreba (za uzrast od 12 godina) najvažniji su: ugljeni hidrati: 6gr po 1kg/tt (pomnožite 66x6 i to je idealni unos) , masti: 0, 6gr po 1kg/tt (idealni unos masti je 66x0, 6) , proteini: 1, 5gr po 1kg/tt (idealan unos proteina 66x1, 5) . Ovo su vam energetske potrebe za 24 časa koje treba podeliti na 5 obroka. U mom radu u stetoskopu „ishrana sportista“ date su tabele sa najčešće upotrebljavanim namirnicama u ishrani. Na osnovu toga sami sebi možete najbolje da kreirate jelovnik. Neki autori koji dobro poznaju fiziologiju i metabolizam sportista tvrde da pet neprevelika obroka dnevno bogatih kvalitetnim belančevinama, ugljenim hidrarima, mastima i vitaminima, uz dovoljnu količinu vode, omogućavaju postojani priliv energetskih materija (ugljenih hidrata) i ostalih gradivnih materija (amino kiselina, nekih masnih kiselina) , minerala i vitamina, kao i vode neophodne za izgradnju mišića. Pet obroka podjednake veličine omogućavaju bolju apsorpciju svih hranljivih sastojaka. Ovakav način režima ishrane je bitan jer održava konstantno isti nivo šećera. , što je preduslov za stabilnu fiziološku koncentraciju insulina u krvi tokom čitavog dana. Ugljeni hidrati jedini imaju mogućnost da izgaraju oksidativnim i anaerobnim putem i zato su oni nezamenljivi energetski izvor kod sportista. Potrebne kalorije kod sportista u direktnoj su vezi sa visinom bazalnog metabolizma, mogućnost iskorišćenja hrane i intenziteta kretanja. Bazalni metabolizam zavisi od visine, mase, hormonalnog balansa. Iskorišćenje hrane zavisi od varenja, a intenzitet kretanja je vrlo teško standardizovati u praksi. Sportisti, posebno mlađeg uzrasta, obavezno moraju da uzmu optimalan sadržaj belančevina (osnovna gradivna jedinica ćelije) adekvatan njihovoj telesnoj masi. Nije poželjno da u hrani ima više od 25% masti od ukupnih energetskih potreba. Masti su neekonomski pogonski materijal, pa pri znatnom povećanju na račun ugljenih hidrata i belančevina opada rad mišića. Pozdrav
Pitanje broj: #43584
To je veoma teško uraditi bez lekarskog pregleda. Zbog toga ću vam predložiti šemu koju sam napravio na osnovu dugogodišnjeg iskustva. U toku dana obavezna su tri obroka i dve užine. Od energetskih potreba (za uzrast od 12 godina) najvažniji su: ugljeni hidrati: 6gr po 1kg/tt (pomnožite 66x6 i to je idealni unos) , masti: 0, 6gr po 1kg/tt (idealni unos masti je 66x0, 6) , proteini: 1, 5gr po 1kg/tt (idealan unos proteina 66x1, 5) . Ovo su vam energetske potrebe za 24 časa koje treba podeliti na 5 obroka. U mom radu u stetoskopu „ishrana sportista“ date su tabele sa najčešće upotrebljavanim namirnicama u ishrani. Na osnovu toga sami sebi možete najbolje da kreirate jelovnik. Neki autori koji dobro poznaju fiziologiju i metabolizam sportista tvrde da pet neprevelika obroka dnevno bogatih kvalitetnim belančevinama, ugljenim hidrarima, mastima i vitaminima, uz dovoljnu količinu vode, omogućavaju postojani priliv energetskih materija (ugljenih hidrata) i ostalih gradivnih materija (amino kiselina, nekih masnih kiselina) , minerala i vitamina, kao i vode neophodne za izgradnju mišića. Pet obroka podjednake veličine omogućavaju bolju apsorpciju svih hranljivih sastojaka. Ovakav način režima ishrane je bitan jer održava konstantno isti nivo šećera. , što je preduslov za stabilnu fiziološku koncentraciju insulina u krvi tokom čitavog dana. Ugljeni hidrati jedini imaju mogućnost da izgaraju oksidativnim i anaerobnim putem i zato su oni nezamenljivi energetski izvor kod sportista. Potrebne kalorije kod sportista u direktnoj su vezi sa visinom bazalnog metabolizma, mogućnost iskorišćenja hrane i intenziteta kretanja. Bazalni metabolizam zavisi od visine, mase, hormonalnog balansa. Iskorišćenje hrane zavisi od varenja, a intenzitet kretanja je vrlo teško standardizovati u praksi. Sportisti, posebno mlađeg uzrasta, obavezno moraju da uzmu optimalan sadržaj belančevina (osnovna gradivna jedinica ćelije) adekvatan njihovoj telesnoj masi. Nije poželjno da u hrani ima više od 25% masti od ukupnih energetskih potreba. Masti su neekonomski pogonski materijal, pa pri znatnom povećanju na račun ugljenih hidrata i belančevina opada rad mišića.
Pozdrav
Pregledajte odgovore po oblastima