Dobar dan! Radim u klubu kao trener ml. Dobnih skupina, rukomet jednoj igračici rođ. 1997. Sumnja se na puknuće prednjeg križnog ligamenta, učiniti će mr koljena. Trauma je učinjena prilikom banalnog pokreta na golu (golmanica je) , sada je koljeno dosta nestabilno. Moje je pitanje: ako je puknuo prednji ligamenat a s obzirom na dob ne može se još raditi rekonstrukcija ligamenta dok ne završi rast, da li ona može trenirati rukomet odnosno jačati mišiće natkoljenice, sa određenim vježbama kako bi održala stabilnost. A to joj omogučilo da i dalje igra rukomet. Jer ako sada nesmije ništa raditi do operativnog zahvata (14/15 god) to će je udaljiti od sporta. Imali smo jedan takav slučaj gdje je djevojčica "izgubila" tri godine i sada se vrlo teško vraća. Poštovanje!

    Odgovoreno: 21. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Drago mi je da da ste upoznati sa razvojnim periodom sportiste u adolescentnom periodu. Sve što ste naveli apsolutno stoji i ja sam saglasan sa tim. Sami ste dali odgovor na pitanje koje ste postavili. Sportististi u ovom periodu adolescencije sa navedenom povredom obavezno treba da rade na jačanju aktivnih stabilizatora mišića (mišića natkolenice-butine) kako bi se pasivni stabilizatori manje opterećivali i samim tim i manje oštećivalo. Sportista sa povredom prednjeg ukrštenog ligamenta u ovom uzrastu treba, pored jačanja mišića butine, da trči i to pravolinijski, gde puls za vreme aerobnog treninga ne bi trebao da prelazi 140 u minutu, da trening maksimalno traje sa istezanjma do 50 minuta, i kod trčanja je zabranjena promena pravca i ritma jer mogu da izazovu potpunu destabilizaciju prednjeg ukrštenog ligamenta (iako sa aerobnim treningom treba krenuti intenzivnije sa napunjenih 14 godina.) . U ovakvim slučajevima treba koristiti ortozu (kolenicu posebno napravljenu po meri sportiste) i to samo prilikom treninga. Redovno pratite povredu, a kod sportistkinje jačajte voljni momenat koji nekad može biti presudan. Želim vam strpljenja i uspeha.