Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #35805

    Poštovani,
    Aktivno sam trenirao atletiku, pet godina, i to u disciplini bacanja koplja. Treninzi su bili jako naporni i zahtevni, međutim u toku jednog treninga sam osetio veoma jak bol u ramenom delu, ali nisam prestao sa treningom već sam nastavio dalje sa bacanjem, što je uzrokovalo strahovite bolove, posle tog treninga više ništa nije bilo isto, nisam mogao da držim koplje u uspravnom položaju a kamo li bacanje, pa sam morao da nažalost prestanem, u međuvremenu sam potražio pomoć trojice lekara, koji su mi rekli da to nije ništa i da će proći, nisu me poslali na nikakvo snimanje, već mazao fastum gel, ali ništa mi nije bilo bolje. I evo već tri godina ne treniram, ali me rame još uvek boli, kad spavam na stranu, i kad trebam nešto da odradim tom rukom, nisam Vam rekao da mi se na mestu između lopatice i rameno zgloba pojavilo udubljenje koje se može napipati rukom. Želeo bih da čujem Vaš predlog i mišljenje.
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 14. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Daću Vam opširniji odgovor, jer rameni pojas je teško izlečiti, posebno kod kopljaša i vaterpolista:
      Pokrete zgloba ramena određuju oblici zglobnih tela. Ovaj zglob je interakcija četiri bazična pokreta i to: elevacija (fleksija i abdukcija), rotacija (spoljašnja i unutrašnja), h orizontalna fleksija i ekstenzija i forsirane depresije (ekstenzija iz fleksije ili vertikalna abdukcija i abdukcija).
      U sportovima kao što je bacanje diska kugle, koplja, kladiva, rukometu, košarci, vaterpolu i svim igrama sa loptom gde do izražaja dolazi biomehanički pristup bacanja, postoje četiri osnovne faze koje razlikujemo (po tullosu i kingu): inicijalni položaj, pripremna faza bacanja ili faza natezanja opruge, inicijalna akcija ubrzanja ili faza akceleracije i faza posle bacanja ili faza deceleracije.
      Plivačko rame – karakteristična povreda ramena javlja se kod plivača gde dolazi do istegnuća, ili male naprsline supra-spinalnog mišića. Paralelno dolazi do istegnuća, ili naprsnuća rotatora isprepletane grupe mišića (i supra-spinalni mišić), tetiva i kapsule koja okružuje rame i daje mu stabilnost na kuglastom zglobu. Pored plivanja i vaterpola, plivačko rame se javlja kod košarkaša, rukometaša, tenisera, atletičara, (bacača) ragbista, a često srećemo kod zidara, slikara, kao i kod nekih fabričkih poslova i radova u kući.
      Klinička slika: sindrom prenaprezanja ramena karakteriše se kroz četiri faze:
      1. Faza – bolnost posle napora,
      2. Faza – bolnost na početku zagrevanja, gubi se tokom igre i ponovo se javlja kod zamora,
      3. Faza – bolnost i u miru i u naporu,
      4. Faza – bolnost u mirovanju.
      lečenje: konzervativno i to relaksacionim odmorom, fizikalnim procedurama, oralnim uzimanjem analgetika, antiflamatora i infiltracija lekova u bolno rame.
      Sindrom posezanja – javlja se kod povrede rotatora sa pojavom otoka i jakim bolom. Bol je naročito izražen noću u gornjem i prednjem delu ramena. Slabost i bol pri pružanju ruke napred ili na gore, ograničen pokret ramena naročito kada se ruka drži u stranu.
      Akutne povrede mišića ramena – ovo su muskulotendinozne povrede ramena sportista i tu spadaju prvenatveno povrede m. Deltoideusa, m. Trapezius-a tetive, m. Tricepsa i m. Pecctoralisa majora. Etiologija povreda je najčešće od direknog udarca ili ekcesivni pokret pri mehanizmu bacanja (vaš slučaj). Ove povrede su češće kod sportista sa posturalnim deformitetom. Statički položaj tela izaziva veliko trošenje mišića i ligamenata i tako vremenom nastaju povrede.
      Akutne povrede deltoidnog mišića – je spoljašnji mišić ramena. Svojim mišićima ublažava koštani reljef i daje mu oblinu. Sastoji se od tri snopa: prednjeg, srednjeg i zadnjeg koji se međusobno razlikuju po pripoju, pravcu prostiranja vlakana i po svom dejstvu. Široko ga okružuje acromion, korakoid i velika kvrga humerusa, pa se tu dešava veliki broj povreda poserbno kod sportita na šuterskim treninzima. Na lokalizaciu povreda lezije možemo podeliti na tri grupe:
      - Povrede prednjih snopova m. Deltoideusa – karakteristične su za kraj retropulzije inicijalne faze ubrzanja. Rezultat je suprostavljanju protivničkog igrača snažnoj antepulziji i abdukciji ruke koja baca loptu. Radi se direkno o hvatanju za ruku šutera dok se lakat još uvek nalazi iza ramena. Simptomi se odmah javljaju bolovi se pojačavaju a pun intenzitet postižu 10. Sati posle povrede. Kliničkom slikom dominira otok u prednjoj trećini deltoidnog mišića koji je vidljiv, nemoć, abdukcija u prednjoj ravni, i jasno ograničena osetljivost njegove prednje trećine. Lečenje se bazira na klasičnim metodama sportske traumatologije.
      - Povrede srednjih snopova m. Deltoideusa – retko se dešava a suština povrede je abdukciji ramena protiv otpora u lateralnom planu. Početak je lagan, a klinički se manifestuju osetljivošću u srednjoj trećini deltoidnog mišića, pojavom bola i slabom abdukcijom u lateralnom planu. Lečenje identično povredama prednjeg snopa.
      - Povrede zadnjih snopova deltoideusa – dešava se pri krajnoj antepulziji ruke. Mišić je potpuno rastegnut vulnerabilan. Ova povreda se javlja kod sportista koji nisu izvršili pravilnu pripremu za pucački trening tkz. „pucačka ruka“. Lečenje identično prethodnim sa dodatkom laseroterapije, impulsnog magnetnog polja i kombinacijom struja, a posle tri do pet dana uključivanjem ultrazvuka.
      akutni “grč” u ramenu javlja se kod bacača, a suštinski se radi muskulotendinoznoj povredi m. Trapeziusa usled naglog istezanja aktivno zgrčenog mišića sa rascepom manjeg broja vlakana ovog mišića na uglu vrata.
      Akutna povreda m. Triceps - a – najčešća povreda tetive duge glave ovog mišića su najmnogobrojnije u sportu gde dolazi do nagle deceleracije ruke na kraju bacanja. Kod naglog pokreta dolazi do avulzije njegovog scapularnog pripoja. Bol se prostire u posteriornom pazušnom naboru. Pri svakom bacanju bol se povećava. Princip lečenja: bazična terapija (mirovanje, medikamentozna terapija) , nakon toga fizikalna terapija sa dominantnošću lasero i magnetne terapije.
      Pozdrav.

Ostavite komentar


ZAKAZIVANJE 063/687-460