Poštovani,
    Pre nekoliko meseci imala sam povredu skočnog zgloba. To se desilo na utakmici kada sam htela da zaustavim igracicu a ona mi je zgazila nogu, inače treniram rukomet! Neki doktor koji je bio na utakmici mi je namestio zglob i rekao da nije ništa strašno, da već sutra mogu da treniram. Kada sam došla kući, noga mi je mnogo otekla, i nisam mogla sasvim da se oslonim na nogu! Prvo sam išla na snimanje, zatim mi je doktor stavio gips na 4 dana, otek se malo smanjio, i onda mi je bandažirao nogu zavojem na 2 nedelje, i onda sam išla 10 dana na kineziterapiju i struju (dd-spsp, valjda ne razumem tačno šta piše u terapeutskom kartonu-i na interferentne struje 1-100hz) i kineziterapiju vežbe za povećanje pokretnosti zgloba. Prva merenja su bila ovakva: flexio dorzal. 30 stepeni oba puta (pre i posle terapija), extensio plant. Pre 20, posle 25 stepeni (od mogućih 30), supinatiopre 30, posle 40 (od mogućih 45 stepeni) pronatio po 5 stepeni oba puta. Posle mi je doktorica, ne ortoped pošto je bio na odmoru, rekla da mogu da treniram, ali da otok još malo postoji. Evo posle mesec dana treniram rukomet i dalje, ali kad god nekako stanem loše, ili cimnem nogu osetim kratak bol (1 min) i ostar bol. Koristim steznik. Međutim mene brine taj bol, i to što mi je povređeni zglob (desni) malo veći od levog. E sad mene zanima da li je to sve normalno (bol, i većina zgloba), i da li trebam opet da posetim ortopeda, ili da mažem neku mast? Molim Vas odgovorite mi što pre mnogo se brinem, polako gubim mesto u timu, a i strah me da opet ne povredim nogu (šta će se desiti ako je opet povredim?) molim Vas očekujem brzo Vaš odgovor.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 17. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Kod Vas je u samom postupku lečenja sve bilo pogrešno. Od samog “nameštanja” zgloba, pa kasnije stavljanje gipsa i fiksiranje zgloba bandažom uticalo je na stvorenu kontrakturu skočnog zgloba. Vremenom ste aktivnim trenažnim procesom eliminisali kontrakturu, otok i bol po nekad su prisutni i po nekoliko meseci dok ne ojača ligamentarni aparat. Nema potrebe za brigu. Bitno je da treninge radite a periodični bol vremenom će prestati.