U pitanju je moja ćerka 1996. god. takmičar u tenisu sa zimskom pauzom. Problem joj je rame kada servira lopticu tj. Kada ima veće napore. Kaže da je jedna tačka u ramenu boli i to kada rukom zamahne u dva položaja, u ostalim ne. Maže fastum gel, pije brufen i dobila je mirovanje. To joj se desilo jednom i prošle godine. Da li je ovo da kažem pogodena terapija tj. vaše mišljenje? I još jedno pitanje. Pri jačem meču (ne uvek) javlja se bol u butini. Ako može nešto o ovome.
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 06. 2009.
    • Poštovani,
      jedina prava terapija je ispraviti tehniku servisa. Simptomi koje ste naveli često se javljaju kod tenisera koji menjaju tehniku servisa. Takođe, do ove povrede može doći i kod previše “spinovanih” (rotiranih) udaraca forhend stranom reketa. Predlažem vam da se javite specijalisti sportske medicine koji će napraviti procenu da li je potreban fizikalni tretman, a ako jeste, odrediće ga. Neophodno je mirovanje bar desetak dana. Masti koje maže vaše dete su dobre, ali bez gore navedenih saveta povreda neće proći samo od njih. Bol u butini kod dužeg meča ukazuje na slabost ove grupe mišića. Ako se ne ojačaju (mišići butine su aktivni stabilizatori kolena) mogu vremenom da dovedu i do povrede kolena. Ozbiljno shvatite to i dozirajte treninge, sa posebnim segmentom na jačanje butnih mišića. Dete se nalazi u razvoju i ako se sada ne prevaziđu simptomi koje opisujete kasnije će se teže izlečiti. Sve ovo možete prevazići stručnim i doziranim radom. Poznato je da su treninzi kod dece ovog uzrasta, posebno u tenisu, neadekvatno dozirani neprilagođeni stvarnim mogućnostima deteta, pa su i povrede česte.