Poštovani,
    imam 27 godina, visok 181cm, težak 84kg. Nekada sam aktivno trenirao fudbal, zatim sam se, napravivši pauzu od 10 godina i bez nekih fizičkih aktivnosti, ugojio 15 kg. Pre mesec dana sam opet počeo da se vraćam treninzima. Sada osećam jake bolove u predelu skočnog zgloba i na jednoj i na drugoj nozi. Nema oteklina niti bilo kakvih pojava. Bolovi se uglavnom javljaju tokom trčanja. Šta mi savetujete? Da li postoji potreba za nekim terapijama ili preparatima? Da li će bolovi nestati kada se izgubi neki kilogram (kada dodje do rasterećenja)?
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 14. 06. 2009.
    • Poštovani,
      prvo uradite detaljni specijalistički sportski pregled u sportsko - medicinskoj ustanovi. Na tom pregledu, pored pregleda kardiovaskularnog i respiratornog sistema i krvi, biće pregledani i svi ekstremiteti tela. Savetujem vam za početak da izbegavate igranje “basketa i malog fudbala” na tvrdoj podlozi. Predlažem lagano trčanje po tartanu i mekšim podlogama. Ovaj sistem treninga ne bi trebao da bude duži od 50 minuta sa istezanjima (najmanje tri puta za vreme trčanja po dva do pet minuta). Idite na plivanje i kombinujte sve ovo sa vožnjom bicikle. Kada se zglobovi stopala naviknu na sadašnju telesnu masu mislim da ćete imati manje problema.