Poštovani Doktore Jerkan,
    Imam 30 god, a pre 8 godina sam na bench-u povredio desni zglob šake ali ga nisam lečio već mislio da će samo proći. Taj zglob me muči od tada često. Prošle godine sam išao mesec dana na razne terapije u domu zdravlja novi beograd i pomoglo mi je. Pre par meseci sam krenuo na body pump treninge (kardio trening sa tegovima za sve grupe mišića). Sad me ponovo boli zglob. Inače na ultrazvuku se videlo da su tetive 4-og i 5-og prsta malo zadebljane, na rentgenu sve u redu. Sad sam malo istraživao preparate i našao da su dobri glukosamin, kondroitin, msm, hijaluronska kiselina i omega 3 masti za tetive. Kupio sam joint md ali je baš skup. Dal vredi piti nešto od ovoga. Šta da radim, dal da idem ponovo u dom zdravlja (imam utisak da baš ne znaju svoj posao nego rade po šablonu). Mr. takođe ne dolazi u obzir jer se čeka 6 meseci ako bih ga uopšte dobio za zglob. Da li da idem na banjicu, vma?
    Hvala unapred, Aleksandar

    Odgovoreno: 17. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Preparati koje ste nabrojali se koriste, ali i bez njih terapijski efekat može biti dobar ako u fizikalni tretman uključite laser, impulsno magnetno polje ultrazvuk i interferentne struje. Važno je da odmah počnete sa terapijom i paralelno plivate, bar svaki drugi dan (daje pozitivan efekat). Od masti, preporučio bih onu koja je bogata kamforom, jer ona ima dobar antiinflamatorni efekat. Kada se proces rehabilitacije okonča, savetujem vam da pravilno dozirate treninge, jer povredu koju opisujete je dosta recidivantna (ponavlja se) i svako naredno oštećenje može biti ozbiljnije. Konsultujte i specijalistu sportske medicine oko same povrede, a kasnije i oko kvantiteta vašeg treninga. U poslednje vreme postoji određena razmimoilaženja fizijatara i ortopeda sa specijalistima sportske medicine oko načina rehabilitacije sportista. Iz svega ovoga odlučite sami da li ćete ići na banjicu, ili kod specijaliste sportske medicine.
      Pozdrav.