Imam fudbalsku povredu \"prednja loža\".
    Šta mi preporučujete da koristim ili radim, s obzirom da tu povredu već dugo imam?

    Odgovoreno: 18. 03. 2009.
    • Muskulotendinozne povrede – nastaju dejstvom direktnog ili indirektnog mehanizma izazivajući promene tetivnih pripoja tendinoznih i muskulotendinoznih delova, kao i mišića tela. Najčešće, povrede u ovoj regiji se dešavaju na prednjoj loži m. qvadricepsa. Po mehanizmu, povrede mogu biti direktne i indirektne, a po stepenu: nagnječenja, ili kontuzije, istegnuća ili distenzije, laceracije i rupture. Kontuzione povrede prednje lože izazivaju promene na koži, a u dubini mišića različiti stepen hemoragije sa pojavom hematoma. Javlja se otok, bol, muskulatura gubi svoju reljefnost a pomoću Hirata testa ( sportista leži potrbuške i utvrđuje se da li je fleksij kolena smanjena jer se kvadriceps ne izdužuje. Merenje se vrši razdaljinom od pete do butine povređene i zdrave noge). Indirektni mehanizam izaziva distenzione povrede na patelarnom pripoju kvadricepsa (Sinding Larsen – Johansson sindrom) gde se kontuzioni efekat pruža do kosti Osnovni principi lečenja povređenog mišića su: zaustavljnje krvarenja, smanjenje bola, sprečavanje eksudacije i upalnih procesa, pospešivanje fagocitozne aktivnosti, iniciranje zarastanje pocepanih mišića, sprečavanje nefunkcionalnog ožiljka i ostifikata na mestu rupture mišića, jačanje zaraslog mišića, uticati na što bolju elastičnost novoformiranog ožiljnog tkiva, očuvanje snage i funkcije nepovređenih delova mišića, pospešiti kordinaciju složenih pokreta mišića, vraćanje mišiću elastičnost i snagu kao pre povređivanja, povratak na sportski teren. Metodi lečenja koje koristimo su: kompresija čvrstim zavojem na tačke krvarenja, postavljanje zavoja na elevirani ekstremitet i to od baze prstiju do iznad rupture mišića, krioterapija u zavisnostiod povrede je i dužina aplikacije najčešće oko 72. sata, per os uzimanje lekova u cilju resorpcije povređenog mesta i smanjenje otoka (chymoral forte 3x2 7. do 10. dana), mirovanje, po potrebi stavljnje longete, odmah početi sa aktivnim doziranim (u zavisnosti od povrede) kontrakcijama povređenog mišića, a nakon toga i elektroterapiju i to: a) impulsna magnetoterapija, vakusac, laser, vežbe istezanja, b) impulsna magnetoterapija, interferentne struje, vakusac, laser, c) impulsna magnetoterapija, interferentne struje, diodinamičke struje, vežbe istezanja, d) ultrazvuk, inteferentne struje, diodinamične struje, podvodna masaža, e) impulsna magnetoterapija, inteferentne struje, laser, diodinamične struje, f) ultrazvuk, interferentne struje, diodinamičke struje, vakusac, g) podvodna masaža povređene regije 10. do 15. dana od povređivanja, istezanje u vodi i vežbe do granice napetosti mišića (nikako bola). Kineziološku terapiju upotpuniti tako što uključiti izometrijske kontrakcije mišića balago dozirane do napetosti mišića, pokrete mišića bez bolne osetljivosti, nakon 15.dana početi istezanje mišića do pojave bola i to povećavanjem funkcije kontrakcije mišića. Izometrijske i dinamične vežbe, izokinetičke vežbe kordinacije sa progresivnim otporom posle četri nedelje od povređivanja, nakon šest nedelja detaljno ispitati povređeni mišić i dozirano početi sa lakšim treningom (snage i istezanja), osam nedelja od povređivanja početi sa vežbama snage i istezanja većim intenzitetom, a nakon deset nedelja početi sa loptom i tehničko taktičke treninge, funkcionalnog ispitivanja aerobne sposobnosti i testiranja povređenog mišića (snaga, izdržljivost i kontraktilnost). Ako su testovi dobri, sportistu vratiti u normalni trenažni proces.