Poštovani dr
    ovako u ovom jednom pitanju imam 2 pitanja :) .. pitanja su sledeća : 1. 15 godina,190 cm,76 kg, u teretanu sam krenuo pre možda ima 6 meseci sve je to bilo sa pauzama. Kada bi se sve sabralo ja sam ukupno bio možda oko 3-4 meseca. Skoro sam počeo da idem redovno. Da li ja, koji imam 16god [ostalo navedeno na početku] mogu da pijem proteine ili kreatin. Da li oni štete i da li mogu da ih pijem s obzirom da imam 16 godina. 2. Kada čučnem u kolenu mi pucketa nešto, prvo su mi pričali da je to zbog rasta.. U početku me je mnogo bolelo nisam mogao da čučnem, sada je malo popustilo ali i dalje se čuje [oseća] pucketanje. Da li je to normalno ili šta?
    Pozdrav i hvala unapred !

    Odgovoreno: 25. 02. 2009.
    • 1. Ne bi trebalo da idete u teretanu više od četiri puta u toku nedelje. Doziranost kreatina i proteina prema Vašim antropometrijskim i funkcionalnim sposobnostima ne mogu da smetaju. Neophodna je konsultacija specijaliste sportske medicine. 2. Zbog rasta i slabosti butnih mišića, aktivnih stabilizatora kolena, imali ste bolove i niste mogli da čučnete. Kada su ojačani mišići butine logično je da su bolovi prestali. Pucketanje u kolenima nastaje usled nedovoljnog podmazivanja intra patelarnog prostora, ali to je simptom koji nije opasan i neće vam stvarati smetnje u sportskim aktivnostima..