Poštovani doktore,
    molila bih Vas da mi odgovorite koliko dugo dete može biti pošteđeno pohađnja nastave fizičkog vaspitanja uz podnetu molbu roditelja Sekretarijatu škole uz dijagnoze u prilogu molbe. Da li je potrebno nabaviti posebno mišljenje lekara koji je dao opravdanje za dva meseca? Da li po šifrarniku uz samu dijagnozu, bez posebnog mišljenja lekara Sekretarijat može dete osloboditi fizičkog do kraja godine? Dete je obolelo krajem decembra, slezina je blago uvećana, pozitivno je na EBV, pošlo je u školu (srednju) 21.01.2009. u drugo polugodje.

    Odgovoreno: 27. 01. 2009.
    • Oslobađanje od nastave fizičkog vaspitanja je pravo specijaliste sportske medicine. Na predlog specijaliste koji leči pacijenta, specijalista sportske medicine donosi odluku da li će osloboditi nastave fizičkog vaspitanja pacijenta ili ne. Ako u Vašem mestu nema specijaliste sportske medicine, škola može da prihvati mišljenje lekara koje leči pacijenta, ili da traži ekspertistički pregled specijaliste sportske medicine..U obavezi ste da nabavite mišljenje lekara koji je lečio vaše dete sa naznakom da se dete poštedi (oslobodi) nastave fizičkog vaspitanja u vremenu koji ste naveli. Sekretarijat ne može na osnovu šifre bolesti da pacijenta oslobodi nastave fizičkog vaspitanja do kraja godine bez mišljenja lekara.