Posle pada na utakmici imao sam povredu ligamenata...i uradio sam artoskopiju...i isprali su mi koleno od suve krvi i rekli da ništa ne treba da se operiše...sad ja već 2 meseca se oporavljam, kako su oni rekli, ni od čega...da imam malu rupicu na levom ligamentu i da ne treba da se operiše...i sad sam bio na kontroli i doktor mi je opipavao koleno i rekao da mi se možda otkinuo deo hrskavice...i rekao mi da vežbam polako i trčkaram... pa me zanima pošto bi trebalo da se vratim do priprema, jer bi trebalo da idem dalje u inostranstvo da igram, pa mi je jako bitno...koje to vežbe treba da radim i kojim intenzitetom, a da ne pogoršam nešto...
    Unapred hvala puno

    Odgovoreno: 04. 01. 2009.
    • Najverovatnije se radi o hondromalaciji čašice kolena koja je u kombinaciji sa parcijalnom rupturom ligamenta (koga: prednjeg, ili unutrašnjeg, iz anamneze ne mogu da zaključim). Pošto ste profesionalni sportista, uradite obavezno MRI (magnetnu rezonancu) kolena kako Vam se u inostranstvu ne bi desila iznenadna povreda. U ovoj fazi priprema neophodno je jačanje kvadricepsa (Dobro je da radite vežbe za kolena koje prezentira Berlin-Chemie iz palete masti fastum gela: 1.Ležite na ravnu i čvrstu podlogu, ispod kolena postavite nekoliko manjih, čvrstih jastučića. Podižite potkolenicu,sa stopalom savijenim prema sebi. Zadržite taj položaj 6 sekundi, uz maksimalno stegnute mišiće natkolenice (butine-aktivne stabilizatore kolena). Koleno treba da je neprestano u kontaktu sa čvrstim jastučićima ispod. Kod opterećenja može se dodati kesa peska presavijena poput bisaga i prebačena preko gornjeg dela skočnog zgloba. Vežbu ponoviti 10 puta u jednoj seriji. Potrebno je uraditi 3 serij, sa pauzom od 1 minuta između serija, a eventualno dodatno opterećenje na nogu je do 2kg. 2. Ista vežba može da se uradi i na stolici. Sedite na čvrstu podlogu (sto ili visoka stolica), dok vam potkolenice opušteno vise preko ivice stolice. Zatim ispravite koleno i zadržite krajni položaj 6 sekundi. Možete koristiti opterećenje do 3 kg. 3. Sa stegnutim mišićima natkolenice, nogu ispravljenu u kolenu podignite prema gore i zadržite tako 6 sekundi. Potrebno je uraditi 3 serije, po 10 ponavljanja, sa pauzom od 1 minuta između serija. Ukoliko imate tegobe u vidu bolova u krstima, nemojte podizati nogu više od 30-40 cm, a drugu nogu držite savijenu u kolenu. 4. Dok ležite na boku, podižete sa strane nogu ispruženu u kolenu, do visine od 30-40 cm. vežbe ponovite 10 puta u jednoj seriji. Potrebno je uraditi 3 serije, sa pauzom od 1 minuta između serija, a dodatno opterećenje na nogu iznosi do 1 kg. 5. Pri ležaju na stomaku podignite nogu ispruženu u kolenu, do visine od 10-15 cm. Vežbe ponovite 10 puta u jednoj seriji. 6. Izvedite “polučučanj” u slobodnom prostoru, ili uz pridržavanje za okolne čvrste predmete, ukoliko su vam kolena nestabilna. Pravite spore pokrete, malim amplitudama, da ne izazovete bol. Koleno je savijeno pod uglom od 15stepeni, maksimalno do 30 stepeni. Vežbu ponovite 10 puta u jednoj seriji. Potrebno je uraditi 3 serije, sa pauzom od 1 minuta između serija. 7. Držite se ili naslonite na neki čvrsti predmet ispred vas i savijajte od nazad nogu u kolenu. Ako vam je vežba suviše laka, možete dodati opterećenje do 2kg. Vežbu ponovite 10 puta u jednoj seriji. Potrebno je uraditi 3 serije, sa pauzom od 1minuta između serija. 8. Između nogu postavite loptu i snažno je stiskajte kolenima 6 sekundi. Vežbu ponovite 10puta u jednoj seriji. Potrebno je uraditi 3 serije, sa pauzom od 1 minuta između serija. 9. Ispod stopala u predelu petne kosti podmetnite predmet visine od 5 do 10 cm (deblja knjiga)gurajte koleno rukama ka dole, dok se ne ispravi. Pokret izvedite do granice “zatezanja” i bola, a zatim zadržite taj položaj 3 do 6 sekundi. Vežbu ponoviti 10 puta. 10. Lezite na ravnu podlogu i nogu savijenu u kolenu snažno povucite ka grudima. Potkolenicu savijajte koliko vam dozvoljava pokretljivost kolena, do granice zatezanja ili bola. Ostanite u tom položaju 6 sekundi. Vežbu ponovite svakom nogom po 10 puta). Pored ovoga u prvoj fazi trenažnog procesa forsirajte treninge dužinske izdržljivosti (aerobnog tipa) i to prve tri nedelje (svakog dana) trčite 3x15 minuta sa pauzama između serija i tada radite istezanje i paralelno sa tim se odmarate 5 minuta. Puls kod trčanja kreće se između 120-140 otkucaja u minutu. Ovaj puls ne sme da se povećate i ritam serije (trčanja) u 15 minuta prilagodite njegovom održavanju. Nakon toga dve nedelje intenzitet pulsa podižete između 130-160 sa istim ponovaljanjem kao u prethodne tri nedelje. Uradite i Astrandov submaksimalni test kod specijaliste sportske medicine i time ujedno prekontrolišete Vaše stanje kardiovaskularnog sistema i Vaše aerobne sposobnosti.