Poštovani,
    imam 25 godina i 5 kg viška...interesuje me kakav vid fizičke aktivnosti bi mi preporučili, kako bih skinula kilograme i zategla mišiće? Jedno vreme sam išla u teretanu i za vrlo kratko vreme mišići su se lepo formirali. Medjutim, živim u malom mestu, a u teretanu dolaze mušarci, pa mi je bilo malo neprijatno. Napominjem da nisam konzervativna, naprotiv... ali ako Vi mislite da je teretana dobra za mene, krenula bih ponovo! I volela bih da mi kažete koliko puta nedeljno je dovoljno odlaziti u teretanu, koliko serija i ponavljanja treba upražnjavati? Još jedna mala napomena...imam izražene mišiće nogu, zadnjice, uske bokove, a u"gornjem" delu sam dosta sitnija...mada ne neskladna...instruktor u teretani mi je recimo rekao da imam idelnu sportsku gradju!
    Veliko hvala na pomoći!!!

    Odgovoreno: 24. 12. 2008.
    • Osnovno je da se javite specijalisti sportske medicine koji će izvršiti uvid u Vaše zdravstveno stanje. Na osnovu pregleda odrediće Vaše fizičke mogućnosti od kojih zavisi i doziranost treninga.Obratite pažnju na kvantitet treninga (ponavljanje, intenzitet i trajanje vežbi prilikom trenažnog procesa). Dobro je da rekreativni trening bude kombinacija aerobika, plivanja, trčanja i teretane uz sportsku igru sa loptom (košarka, rukomet, odbojka, tenis). Rekreativni trening optimalno može da traje do 60 minuta. Za vreme rekreativnog treninga funkcionalno aerobna sposobnost maksimalno može da se kreće između 40-60% Vaše sposobnosti. To ćete najbolje postići laganim futingom 10-15 dana (3 serije po 15 minuta trčanja i pauzom za istezanje od 3 minuta između serija) tako da puls bude između 110-130 otkucaja u minutu. Naredne tri nedelje puls povećati na 120-140 otkucaja u minuti. Bitno je da brzinu trčanja dozirate tako da ne prelazi gore navedeni puls u vremenu koje Vam je zadato. Kada stvorite aerobnu bazu onda možete da pređete na gore navedene sportove. I to kombinovano jednog dana aerobik, za dva dana teretana, za tri dana plivanje, ukupno 7 dana (ovo je jedan mikrociklus koji treba da bude kao neki orjentir ). Igre sa loptom upražnjavati maksimalno do 30 minuta i to najviše dva puta nedeljno, uz smanjenje jednog od gore navedenih treninga. Bitno je da se držite pulsa koji Vam je preporučen (odnosno može biti korigovan isključivo od specijaliste sportske medicine, nakon testa opterećenja, gde će se odrediti tačne vrednosti maksimalnog i submaksimalnog pulsa). Ako niste u mogućnosti da izdržite, korigujte puls tako da Vam trening bude relaksirajući i da Vam prija. Pogledajte članak “ Ishrana i uzimanje tečnosti kod sportsista”, koje sam napisao u “Stetoskopu” pa se pridržavajte predloženih saveta.