Imam 15 god., aktivno igram fudbal u pionirima. Primetio sam da mi je oslabela kordinacija pokreta, najverovatnije zato što sam u poslednjih 7 meseci porastao 10 cm.
    Kako da vratim kordinaciju pokreta (konkretno donji ekstremiteti su u pitanju)?

    Odgovoreno: 19. 12. 2008.
    • Prikazaću Vam tabelu dinamičkog razvoja motoričkih sposobnosti u razvojnom periodu. Iz tabelarnog prikaza sigurno možete da zaključite da je usled naglog porasta telesne visine došlo do trenutnog poremećaja u kordinaciji pokreta koja će sa stabilizacijom Vašeg rasta vremenom nestati. Nastavite sa vežbama koje ste i do sada vežbali sa pojačanim akcentom na poboljšanje funkcionalno-aerobne sposobnosti (treninzi trčanja dužinskog tipa). Dinamika razvoja motoričkih sposobnosti: Motoričke sposobnosti Doba najveće dinamike razvoja Brzina 10. - 11. godine Brzinska snaga(skočnost) 11. - 13. godine Snaga (razne mišićne grupe) 15-16. godine 75%od maks. težine Osobine izdržljivosti od 14. do 16. godine Somatska obeležja, osobine (visina, dužina ekstremiteta, širina ramena) Devojčice 10-13.godine Dečaci 11-16 godine Ovo što se Vama dešava je sasvim normalno i nemate razloga za brigu.