U periodu puberteta sam se aktivno bavila sportom i imala jake bolove u kolenima sa oteklinama. Doktori su uvek govorili da nije ništa. Godinama kasnije bolovi su se smanjili, a otekline povećavale, tako da trenutno kolena izgledaju ko da imam 90kg, a visoka sam 1.72 i teška 55 kg Na masaži su mi rekli da sam puna vode, doktor kaže da nije voda i da ne smem da pijem diuretike, jer imam izuzetno mali pritisak.
    Moje pitanje bi bilo, šta može da bude uzrok tome i koje analize bi trebalo da uradim da bi se to utvrdilo?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 16. 12. 2008.
    • Prvo, masaža kolena je jedan komplikovan tretman koji treba da radi lice sa odličnim poznavanjem anatomsko-fizioloških karakteristika kolena (specijalista sportske medicine). Lično sam protiv masaže kolena pod otokom. Uradite magnetnu rezonancu kolena. Nakon toga, dostavite mi izveštaj kako bi konkretno mogao da odgovorim na Vaše pitanje. U međuvremenu, kombinujte krioterapiju (na svakih 60 minuta 1-2 minuta hladite kolena, bar 5-6 puta u toku dana), uzmite lekove za resorpciju tečnosti (Chymoral forte 3x2 na 40 minuta pre jela na prazan želudac), kao i neki od lekova iz grupe antiflogistika i antireumatika. Nije loše uraditi i biohemijske analize sa akcentom na reumatske faktore.