Poštovani doktore,
    moj sin ima 13 godina, problem ima sa tetivom u preponi. Prilikom šutanja lopte javio se bol. Noga boli toliko da je ne može podignut bez bolova, također ne može udarati loptu, trčat, ni hodat bez laganog šepanja. Ista stvar je pri penjanju uza stepenice i slično. To traje već 4 dana.
    Molim Vas da savjetujete šta da uradimo.
    Zahvalna majka!

    Odgovoreno: 21. 11. 2008.
    • Predlažem Vam da se javite specijalisti sportske medicine da precizno postavi dijagnozu. Na osnovu Vaše anamneze povreda je nastala usled istezanja grupe mišića i to: primicač mišića (muskulus adductor longus), tkz.”držač prepone” (muskulus iliopsoas), kao i trbušno-abdominalnih mišića (muskulus rectus abdominalis). U prvoj fazi predlažem da dete ide nekoliko dana na plivanje, gde će raditi određene izometrijske vežbe. Paralelno sa tim treba uzimati medikamentoznu terapiju (miorelaksanti i analgetici). Nakon toga, potrebno je ojačati gore navedene mišiće. Ova povreda zahteva praćenje od strane specijaliste sportske medicine koji će dozirati fizičku aktivnost i proceniti povratak deteta na fudbalski teren. U praksi, ova povreda traje između dve i tri nedelje.