Pocituvan dr,
    Imam 11-godisna cerka koja trenira plivanje 2,5 godini. Trenira 4 pati nedelno po 1,5 casa. Na sistematski pregled ima naod za prolaps na mitralnata valvula i trikuspidalna valvularna issuficiencija od blag stepen (+, kon++) Na stres test vidni T-branovi-negativni. Akcija na srce ritmicna, tonovi jasni, sistolen sum od 2/6 levo parasteralno so p.m. IV. EKG: ureden LV:sd: 23 dd: 43 EF: 0,80 FS: 0,40 MV so aspekt na prolaps bez regurgitacija. TV so regurgitacija so SPG do 30,7 mm H Ve molam da me sovetuvate da li moete dete smee da prodolzi so treniranje plivanje so istiot intenzitet?
    Vi blagodaram beskrajno!!!

    Odgovoreno: 20. 11. 2008.
    • Sportisti sa prolapsom mitralne valvule i sa normalnom regurgitacijom mogu učestvovati u sportu. Struktura normalne mitralne valvule u sportsko-medicinskoj praksi je beningnog karaktera i u ovakvim slučajevima je dozvoljena fizička aktivnost. Morfologija prolapsa mitralne valvule, gde je strukturalna promena jasna (strukturalno izmenjeni zalistak sa karakterističnim zadebljanjem i elongacijom) i gde je evidentno prisutna sistolna protruzija u levoj pretkomori veliki je rizik za bavljenje sportom. Sportska aktivnost se ne preporučuje kod: javljanja iznenadne sinkopalne krize koje za uzrok imaju aritmogeno poreklo, genetske predispozicije za iznenadnou smrt (bliži član porodice), pojave aritmije za vreme i posle vežbanja (tipa venrikularnih kompleksnih aritmija, kao i supraventrikularnih aritmija), pojave bilo kog vida mitralne regurgitacije. Vaše dete može da se bavi rekreativno sportom. Plivanje je naporan sport (pripada intenzitetu umereno statičkih i visoko dinamičkih vežbi, koje mogu negativno da deluju na kardiovaskularni sistem) i lično savetujem da se dete opredeli za aerobne sportove, odnosno sportske aktivnosti u okviru nastave fizičkog vaspitanja kroz dozirano praćenje pulsa od strane specijaliste sportske medicine i kardiologa.