1. Pitanje broj: #13817

    Imam 26 god., rođen sam sa jednim bubregom, a na ultrazvuku srca su mi rekli da imam i prolaps zalistaka (sve to sam otkrio slčajno, bez simptoma).
    Da li smem da se bavim intenzivnim sportom? Inače se svakodnevno bavim sportom (dva dana vežbam, treći dan trčim i tako u krug) gde uvek kontrolišem svoj puls pulsmetrom i gledam da bude: na vežbama od 120 do 160otkucaja (tj. puls pri radu: 370 sklekova,100 trbušnjaka i 5 rundi boksa po 3 minuta -sve to traje 53 minuta), a na trčanju održavam 160 otkucaja- 60 minuta, tj. 9 km (moja visina 192cm, telesna masa 90 kg) - sem što sam umoran, druge simptome nemam!
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 29. 10. 2008.
    • Mislim da su Vaši treninzi naporni. U trenažnom procesu nigde ne pominjete istezanje mišićne musculature, pre, za vreme i posle treninga, što je izuzetno bitno kod svih vrsta treninga. Suviše radite sklekove (nije mi jasno šta njima želite da postignete); dovoljno je uraditi tri serije od po 20 pravilnih sklekova koji će postići veći efekat na Vašu mišićnu muskulaturu. Niste naznačili koju vrstu “trbušnjaka” radite, ali dužina celokupnog treninga govori da su to brzi “trbušnjaci” bez pauze, što opet smatram da ne daju neki povoljan efekat, već naprotiv mogu da utiču na stvaranje slobodnih radikala, odnosno nagomilavanje mlečne kiseline u mišićima i njihovo povređivanje (ovi trenininzi su anaerobnog karaktera i budite obazrivi sa brzinom ponavljanja, intenzitetom i trajanjem vežbi). Trčanje 9km za 60 minuta je izuzetno naporan aerobni trening. Korigujte intenzitet i vreme trčanja. Savetujem Vam da uradite Astrandov submaksimalni test aerobne-funkcionalne sposobnosti u nekom od dispanzera za sportsku medicinu, kako bi mogli da usaglasite Vaše stvarne mogućnosti i treninge koje trenutno radite. Ovo savetujem zbog nalaza prolapsa i ujedno Vam dajem kriterijume ko može a ko ne može da se bavi sportom: (prolaps mitralne valvule sa strukturalno izmenjenim zaliskom koji je zadebljan i elongiran, bez drugih patoloških promena, dozvoljava bavljenje sportom. Kriterijumi koji ne dozvoljavaju bavljenje sportom sa prolapsom mitralne valvule su: gubitak svesti sa ubrzanim radom srca i pojavom supraventrikularne aritmije, ili kompleksnih ventrikularnih aritmija i to prilikom fizičkog napora). U sportsko-medicinskoj praksi se sreću sportisti sa jednim bubregom od rođenja. Trenig treba završavati u relaksiranom dobrom raspoloženju, nikako umorni

Komentari na pitanje: #13817

    • Bavim se fudbalom profesionlano 10 godina, pre 4 meseca na utakmici sam dobio udarac od protivnickog igraca, i bubreg mi je pukao na pola. Morali su da mi odstrane bubreg. Sada živim sa jednim. Pa me interesuje da li i dalje mogu da se bavim fudbalom na profesionlom nivou, bez ikakvih zdravsrvenih posledica?

Ostavite komentar