Poštovani doktore,
    jako sam zabrinuta za zdravlje svog sina. On ima 17 godina i u nalazu krvi ima povišen HGB (163 g/L), kreatinin 115 Mmol/L) i mokraćnu kiselinu (357 Mmol/L), a smanjen MCHC (309 g/L) i gvožđje (6,3 Mmol/L). Saznali smo da je koristio kreatin, a doktorka u Domu zdravlja nam je ukazala na poremećaj rada bubrega.
    Koliko sve to može da bude opasno i šta nam savetujete?
    Unapred Vam se zahvaljujem.
    Jako zabrinuta mama

    Odgovoreno: 21. 10. 2008.
    • Savetujem Vam da ponovitite biohemijske nalaze za tri nedelje. Uzimanje kreatina sigurno nije uzrok povećanja kreatinina i mokraćne kiseline. Savetujem Vam dijetalni režim ishrane, kao i smanjenje fizičkih aktivnosti dok ne ponovite krvne analize. Potrebno je povećati koncentraciju gvožđa, jer smanjena koncentracija u organizmu često daje neprijatne manifestacije (slabost, malaksalost, vrtoglavica, ubrzani rad srca i slično).